Louvre Abu Dabi’de ‘Felemenk Resminin Altın Çağı’ sergisi

Louvre Abu Dabi’de ‘Felemenk Resminin Altın Çağı’ sergisi

Louvre Müzesi’nin adını Fransa dışında taşıyan ilk müze olan Louvre Abu Dabi yetkilileri, bu ay Felemenkli eski ustalar Rembrandt ve Vermeer’in yapıtlarını sergileyeceklerini açıkladılar. Müzenin 2019’daki ilk sergisi olan “Rembrandt, Vermeer ve Felemenk Resminin Altın Çağı: Leiden Koleksiyonu ve Louvre Müzesi’nden Başyapıtlar” 14 Şubat’ta açılıp 18 Mayıs’a kadar sürecek.

Louvre Abu Dabi’nin direktörü Manuel Rabate, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki sergiyle ilgili olarak, “Rembrandt bir Altın Çağ ustası. Evrensel bir deha, bütün dünyayı ilgilendiren bir ressam,” dedi.

Sergide yer alacak doksan beş yapıt arasında Vermeer’in “Klavsen Başında Oturan Genç Kadın” adlı tablosu ve Rembrandt’ın “”Bir Erkek Portresi” adlı resmi de bulunuyor. Rembrandt’ın “Dua Eden İsa Olarak Bir Genç Adamın Başı ve Kavuşturulmuş Elleri” adlı çalışması da sergide yer alacak; bu yapıt müzenin sürekli koleksiyonuna alındı.

Louvre Abu Dabi, 2017 Kasımında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Abu Dabi’nin Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al-Nahyan tarafından açılmıştı. Müze Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaklaşık 1 milyar dolara mal olmuştu.

Kaynak: Guardian

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal