Lego en büyük modelini tasarladı: 9 bin 36 parçalık Kolezyum

Lego en büyük modelini tasarladı: 9 bin 36 parçalık Kolezyum

Lego, oyuncakçıların şimdiye kadar piyasaya sürdüğü en büyük seti duyurdu: 9 bin 36 parçadan oluşan Roma Kolezyum’u. Böylece insanların, İtalya’nın tarihi yerlerinden birini kimsenin sağlığını tehlikeye atmadan ziyaret etmesine olanak sağlandı.

En büyük Lego setinin bir önceki rekortmeni, Ağustos 2017’de duyurulan efsanevi Ultimate Collector Series’den Star Wars Milenyum Şahini setiydi. 7 bin 541 parçadan oluşan set, 5 bin 923 parçadan oluşan, bir önceki rekortmen Tac Mahal’i gölgede bırakmıştı.

UCS Milenyum Şahini, 800 dolar gibi bir fiyata satılırken; yeni yapılan Kolezyum, bin 496 daha fazla parçaya sahip olmasına rağmen, 27 Kasım’dan itibaren 550 dolardan satışa sunulacak.

Kullanıcılar, Kolezyum’un neredeyse tam olan kuzey duvarı ya da yüzyıllar boyunca daha fazla hasar görmüş güney tarafı gözükecek şekilde seti sergileyebilir.

SPQR (Senātus Populusque Rōmānus anlamına gelen ifade Antik Roma hükümetine atıfta bulunuyor) Kolezyum’u, Lego’nun inşa etme oyuncaklarının sadece çocuklar için bir oyuncak olmadığını, 18 yaş üstü olanlar için de geçerli bir hobi olduğunu kabul ettirme çabalarının bir parçası. Muazzam ölçeği göz önüne alındığında, resmi olarak Lego’nun Architecture serisinin bir parçası gibi görünmüyor ancak minyatür serisini toplayanların bu fırsatı geri tepebilecekleri şüpheli.

Set, depremlerden ve doğal afetlerden dolayı neredeyse 2 bin yıllık çürümeye kurban edilmiş ve asırlarca güneşe maruz kalmasından dolayı orijinal rengi solmuş bugün Roma Kolezyumu olarak bildiğimiz yapıyı baz alıyor.

Kahverenginin yalnızca üç farklı tonunda tuğlayla çalışan Lego tasarımcıları, bu set için son çıkan her bir mimari öğeyi yeniden oluşturmaya odaklandı.

Kolezyum, UCS Milenyum Şahini setindeki kadar renkli değil. Ölçek yapısının çoğu, Lego tasarımcılarını en küçük ayrıntılara odaklanmaya, derinlik ve ayrıntı verebilmeleri için olabildiğince fazla mimari öğeyi yeniden oluşturmaya iten sadece üç farklı tuğla tonundan inşa edildi.

Eşleşen taban, arabalar ve minyatür ağaçlar gibi küçük modern unsurları da içeriyor ancak gerçekte olduğundan farklı olarak, Kolezyum’un bu versiyonu turistlerle dolu değil.

 

Kaynak: Arkeofili

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal