Latife Tekin’in 9 yılın ardından iki kitabı yayımlandı

Latife Tekin’in 9 yılın ardından iki kitabı yayımlandı

Yazar Latife Tekin, “Manves City” ve “Sürüklenme” isimli iki romanıyla dokuz yılın ardından okurlarıyla buluştu. Kitaplar Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

“Manves City”; gittikçe büyüyen şirketleri, doğada yaşanan acımasız katliamları, fakirleşen insanları, kadınların yaşadığı zulmü ele alıyor. Hikâye Türkiye’nin küçük bir beldesi olan Erice’de geçiyor. Ericeli olan Ersel, yıllar sonra hapisten çıkarak holdinglerin ve büyük fabrikaların esiri olan memleketine dönüyor. Aynı zamanda ailesi de dağılan Ersel, kaybolan üvey kızını bulmak için arayışa giriyor. Ersel’in çocukluk arkadaşı olan ve yerel bir gazetede yazıları yayımlanan Nergis ise onu bu yolculukta yalnız bırakmıyor.

“Sürüklenme”; dışarıdan sivil toplum örgütü gibi işleyen bir oluşumun destekçisi olan isimsiz bir anlatıcının hikâyesi. İsimsiz anlatıcı bir yolculuktan dönerken, ilk önce uçakta karşılaştığı ve güven vermeyen bir kişinin, ardından sanki kâhinmiş hissi uyandıran karizmatik bir taksicinin, hatta yeryüzündeki ve gökyüzündeki tarifi zor olan çeşitli güçlerin etkisinde sürüklenir. Anlatıcı, desteklediği örgüte kaynak sağlamak için Rusya’dan İngiltere’ye, Almanya’dan Yunanistan’a ve Türkiye’deki gittikçe şirketlerin, fabrikaların ele geçirdiği beldelere yolculuk eder. Bir taraftan liderleriyle örgütün kuruluşundaki asıl amaç hakkında derin hesaplaşmalara giren anlatıcı, bir taraftan da tek başına, ele avuca sığmaz gençlere sahip çıkmaya çalışır. Anlatıcı, gençlere yaptığı yardımlarla kendi yaşamına bir anlam kazandırmayı amaçlar. Sevgiye olan açlığını, dönemimize özgü yurtsuzluk hissini ve kapıldığı hüsranı iyileştirmeye uğraşır.

Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm”, “Gece Dersleri”, “Buzdan Kılıçlar” ve “Berci Kristin Çöp Masalları” isimli kitapları da Can Yayınları etiketiyle okurlarıyla buluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal