Kuveyt’te Kadın Komitesi’ne erkek vekiller atandı

Kuveyt’te Kadın Komitesi’ne erkek vekiller atandı

Kuveyt Parlamentosu, Kadın Komitesi’ne erkek milletvekillerini atadı. Kuveyt’te yapılan parlamento seçimlerinin ardından kadın hakları üzerine çalışacak Kadın Komitesi’ne sadece erkek milletvekilleri atanması tepki çekti. Seçimlerde aday olan ancak kazanamayan Kuveyt Üniversitesi felsefe profesörü Dr. Şeyha el Jassem, “Kızlar, biz kayıp bir davayız” dedi.

bianet’in Euronews’ten aktardığı habere göre, yeni seçilen parlamentonun salı günü yapılan ikinci oturumunda, milletvekilleri geçici ve daimi meclis komisyonlarında görev aldı.

Daha sonraki oturumda kadın, aile ve çocuk işlerinden sorumlu komisyona Usame el Munawer, Salih el Mutairi ve Usame e Şahin adlı üç erkek milletvekili atandı.

‘Kayıp dava’

Atama haberi, ülkenin önde gelen kadın hakları savunucuları ve akademisyenler de dâhil olmak üzere Kuveytli sosyal medya kullanıcıları tarafından sert ifadelerle eleştirildi.

Kadın hakları savunucusu Alanoud Alsharekh, Twitter hesabından milletvekillerinin fotoğraflarını paylaşarak, “Kuveyt Ulusal Meclisi Kadın ve Aile İşleri Komisyonu üyeleri, kadınların siyasi haklarını kazandıktan 15 yıl sonra, Aralık 2020’de, Kuveyt’in çeşitliliğinin ve cinsiyet eşitliğinin simgesi” iletisi ile atamalara tepki gösterdi.

Seçimlerde aday olan ancak kazanamayan Kuveyt Üniversitesi felsefe profesörü Dr. Şeyha el Jassem, “Kızlar, biz kayıp bir davayız” dedi.

Maryam adlı bir kadın kullanıcı, “Bu duruma makul bir cevap vermeyi düşünüyorum ama bulamıyorum. İnsanlar bunlara oy verdi. Ne ekersen onu biçersin.” sözleriyle yaşadığı hayal kırıklığını anlattı.

Abda adlı bir başka Twitter kullanıcısı ise Kadın Komitesi’ne seçilen erkek milletvekillerinin fotoğraflarını, “Parlamento Kadın Komitesi Üyeleri, Buna Kadınları Dışlama Komitesi denmeli” notuyla paylaştı.

Kuveyt’te siyasette kadın

Körfez ülke Kuveyt, seçilmiş parlamento ve atanmış hükûmet olmak üzere yarı demokratik bir sistemle yönetiliyor.

Ulusal Meclis olarak adlandırılan parlamento, halk tarafından seçiliyor ve dört yıl süreyle görev yapan 50 üyeden oluşuyor.

Bu ay başında yapılan seçimlere giren 29 kadın adayın hiçbiri seçilmedi ve Kuveyt’te tamamı erkek vekillerden oluşan bir parlamento yapısı ortaya çıktı.

Ülkede kadınlar 15 yıl önce, 2005 yılında seçme ve seçilme hakkı elde etti.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 Küresel Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne göre Kuveyt, cinsiyet eşitliği açısından küresel sıralamada 153 ülke arasında 122’inci sırada yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal