Kürt mülteci Behrouz Boochani, Birkbeck Üniversitesi’nde Skype üzerinden ders verecek

Kürt mülteci Behrouz Boochani, Birkbeck Üniversitesi’nde Skype üzerinden ders verecek

Altı yıldır Pasifik Okyanusu’ndaki Manus Adası’nda gözaltında tutulan İranlı Kürt mülteci ve edebiyatçı Behrouz Boochani, İngiltere’nin prestijli eğitim kurumlarından Birkbeck Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders vermeye başlayacak. Ancak pasaportu alınan ve adadan çıkmasına izin verilmeyen Boochani, dersleri Skype üzerinden anlatacak.

Boochani, Financial Times’a demecinde, “Öğrenciler ile Skpye üzerinden görüşmeler ve dersler yaptık ve bunu yapmaya devam edeceğim. Geçen altı yıldan sonra tecrübe ettiklerimi ve hikâyeyi bu anlamda dönüştürmenin genç kuşak için önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Üniversitenin hukuk fakültesi dekanı Stewart Motha şse Boochani’nin okul için önemli bir değer olduğunu söylerken, “Kitabının öğrenciler üzerindeki dönüştürücü ve eğitici etkisini gözlemledik” ifadelerini kullandı.

Manus Adası’ndaki yerlilerle birlikte yaşamaya başlayan Kürt mültecinin, cezaevi günlerinde bir yayınevine cep telefonu üzerinden gönderdiği kısa mesajlar geçtiğimiz yıl kitaplaştırılmıştı. “No Friend But the Mountains: Writing from Manus Prison” (Dağlardan Başka Dost Yok: Manus Cezaevinden Notlar) adıyla yayımlanan kitap, Avustralya’nın en prestijli edebiyat ödülü ‘Victorian Premier’s Literary Award’ı kazanmıştı.

2013 yılına kadar İran’ın İlam kentinde yaşayan 36 yaşındaki Boochani, Kürtçe edebiyat dergisi Werya’nın kurucularından biri.

2013’te İran rejimine bağlı paramiliterler tarafından derginin bürosuna baskınlar gerçekleştirildi ve Boochani hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. Göç etmek zorunda kalan Boochani, Avustralya’ya gitmek için yola çıktı ancak sığınma başvurusu Melbourne yönetimi tarafından kabul edilmeyince Pasifik Okyanusu’ndaki Manus Adası’nda yaşamaya başladı.

Manus Adası’nda yaşadıklarını “No Friend But the Mountains: Writing from Manus Prison” (Dağlardan Başka Dost Yok: Manus Cezaevinden Notlar) ismiyle kitaplaştıran ve bu kitabı cep telefonu üzerinden kısa mesajlarla yayınevine gönderen Boochani, bu yıl Avustralya’nın en prestijli edebiyat ödülü ‘Victorian Premier’s Literary Award’ı kazandı.

Boochani aynı kitapla bir yıl içerisinde dört ödül almıştı.

 

Kaynak: Gazete Duvar

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal