Kültürel haklar mücadelesinin hikâyesi: ‘Bir Dilin Peşinde’

Kültürel haklar mücadelesinin hikâyesi: ‘Bir Dilin Peşinde’

İstanbul Bilgi Üniversitesi Türkiye Kültürleri Araştırma Grubu tarafından Friedrich Ebert Stiftung, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ile Açık Toplum Vakfı desteğiyle düzenlenen ve 1990’lardan bugüne, Türkiye’de kültürel alanda verilen anadil mücadelesini merkezine alan “Bir Dilin Peşinde – 90’lardan Günümüze Kültürel Alanda Anadil Mücadelesi” başlıklı sergi, 23 Mayıs’ta İstanbul Beyoğlu’ndaki Karşı Sanat’ta saat 19.30’da açılacak. Sergi, 17 Haziran’a kadar görülebilecek.

Kültürel haklar mücadelesinin hikâyesini anlatan sergi, geçen otuz yılda anadilde yapılan kültürel üretimlere, sürecin tanıklarına, eylemcilere ve kurumlara yer veriyor. Çerkesçe, Ermenice, Hemşince, Kürtçe ve Lazca’daki kültürel üretimlerin etrafında şekillenen sergi, şöyle tanımlanıyor:

“90’lardan bugüne, her tür altüst oluşa rağmen sürdürülen kültürel üretim sürecini görünür kılmak, hafızaya çağırmak ve bu alanda yeni tartışma konularının açılmasına zemin oluşturmak.”

Bağımsız İletişim Ağı (BİA/Bianet) ve Karşı Sanat ile dayanışma içinde gerçekleştirilen sergi ile otuz yıllık süreçte anadilde yapılan kültürel üretimlerin görünür kılınması amaçlanıyor.

Sergi kapsamında ziyaretçilere, Kalan Müzik ve BİA ile farklı kültürel gruplar ve farklı diller konusunda çalışmalar yürüten Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyetleri ve ürünleri üzerinden, anadilde kültürel üretim sürecinin geçmişine giden bir yolculuk deneyimi sunuluyor. Sergi, bu otuz yıllık sürecin insanların yaşamında ne ifade ettiğini de anadillerinde yaşamayı dert edinen tanıklardan ve emektarlardan dinleme fırsatı sunuyor.

Sergi kapsamında seçilen beş dilde, anaakım medyada ve iletişim ortamlarında yer bulamayan, görmezden gelinen anadillerin ve anadilinin peşine düşen insanların bu 30 yıllık deneyimleri edebiyat, ders kitapları, farklı alfabeler, müzik, basın-yayın ve radyo-televizyon içerikleri üzerinden takip edilebilecek. Öte yandan sergiye söyleşiler ve müzik dinletileri de eşlik edecek.

Detaylı bilgi edinmek için: turkiyekulturleri@bilgi.edu.tr

Detaylı bilgi edinmek için:  0 (212) 311 78 51 / 75 37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar