Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam

Kültür Servisi 2 yaşında

Kültür Servisi 2 yaşında

Albert Camus: “Kültür; insanların, yazgıları karşısındaki çığlığı.”                

Bugünlerde dilimden düşürmediğim bir söz var:

“Kültür, Türkiye’nin birincil gündem maddesidir.”

Açıklamaya çalışayım:

Eğitim müfredatında değişiklik kültürel bir hamledir. Nikâh yetkisinin dini bir kurumun temsilcisi olan müftülere verilmek istenmesi, kültürle ilgilidir. Hasankeyf’te patlayan dinamitler, Sur’daki yıkım, kültür haberciliğinin konusudur. Heykellere, sanat eserlerine saldırı, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan kültürel bir meselenin tezahürüdür. Gazetecilerin, yazarların, yayıncıların hapsedilmesi, ifade özgürlüğüyle, haliyle kültürle bağlantılıdır. İstanbul’daki Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkımı kültürel bir simgenin yıkımıdır. Teksesliliğe neden olan ve varlığını her geçen gün daha fazla hissettiğimiz sansür, otosansür, kültürel üretimin önündeki temel engeldir, vb. Bu liste uzatılabilir.

Birinci yaşımızı kutladığımız gün şöyle demiştim:

“Kültür önemli bir savunma mevzisi bana kalırsa. Sanat, edebiyat direnç noktası. Geçmişten biliyoruz, tarih boyunca büyük değişimler, topla tüfekle değil, kültürü şekillendirerek yapılmaya çalışılmış. O hâlde sanıyorum ki yapabileceğimiz en kıymetli iş bu mevzide kalmayı sürdürmek.”

Ne mutlu ki “o mevzide” kaldık. Ama şimdi yapacak daha çok işimiz var.

Kültür Servisi, ihtiyaçtan doğmuştu ve bir hayalin ürünüydü. Nitelikli kültür haberlerine/haberciliğine duyulan ihtiyaç artarak devam ediyor ve biz henüz hayallerimizin çok azını gerçekleştirebildik, üstelik geçen iki yılda hayallerimiz büyüdü.

Eksiklerimizin farkındayız. Daha çok çalışmalıyız.

Yeni yaşında Kültür Servisi, başta hedeflediği gibi, her gün okura ulaşacak ve yine başta hedeflediği gibi, yoğun bir içerikle okurlarının karşısında olacak.

Ancak bu noktada bir çağrımız var.

Biz taşın altına elimizi koyduk ve okurlarımız da geçen iki yılda bizi hiç yalnız bırakmadı.

Bağımsız yayınları destekleme hevesindeki/söylemindeki “kültür üreticileri”, siz neredesiniz?

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal