Kültür kuruluşlarına Osman Kavala’ya destek çağrısı

Kültür kuruluşlarına Osman Kavala’ya destek çağrısı

Bir grup dayanışmacı, 812 gündür tutuklu bulunan iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala için sanat kurumlarına, müzelere, galerilere ve insiyatiflere 28 Ocak günü kurumlarını kapatma ve Silivri’ye, Osman Kavala’ya destek olma çağrısında bulundu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gezi Direnişi davasının tek tutuklu sanığı olan Osman Kavala hakkında “derhal salıverilmesi ve suçun unsuruna ait delillerin mahkeme dosyasında bulunmaması”na ilişkin karar vermişti. Buna karşın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, karara uymayıp Kavala’nın tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın 28 Ocak’a bırakılmasına hükmetmişti.

Kavala için bir araya gelen grup tarafından, 28 Ocak’ta Silivri’de buluşmak üzere yapılan çağrı şöyle:

“Osman Kavala 812 gündür özgürlüğünden mahrum. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Kavala’nın ‘derhal salıverilmesi ve suçun unsuruna ait delillerin mahkeme dosyasında bulunmamasına’ ilişkin kararı 4 Aralık 2019 tarihli duruşmada hiçe sayıldı ve tutukluluğuna devam kararı verildi.

“Hepimizin temel hakkı olan özgürlüğü savunmak ve 35 yılı aşkın süredir kültür, sanat ve sivil toplum alanında birlikte düşündüğümüz, ürettiğimiz ve dayanışma biçimleri hayal ettiğimiz Osman Kavala’nın hukuka aykırı tutukluluğuna karşı beraber durmak için tüm kültür ve sanat kurumlarını dayanışmaya çağırıyoruz.

“Bir sonraki duruşma 28 Ocak Salı günü. O gün kurumunuzu, müzenizi, galerinizi, inisiyatifinizi kapatın. Saat 10.00’da Silivri Adliyesi’nde Gezi Davası’nın 5. duruşmasında buluşalım.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal