Koreograf Uğur Seyrek’ten heykel sergisi

Koreograf Uğur Seyrek’ten heykel sergisi

Sanatçı Uğur Seyrek’in “Gölgeden Kaçamazsın” başlıklı yeni kişisel sergisi, 8 Mart Cuma günü İstanbul’da Teşvikiye Sanat Galerisi’nde açılacak. Sergi, 5 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Sergi, sanatçının 2016-2018 yılları arasında ürettiği 20 heykel ve 28 desenden oluşuyor.

Ürettiği heykellerde de dansın yansıması gözlenen sanatçı, bugüne kadarki tüm sanat eserlerinde kadın-erkek ilişkilerine, kadının dünyadaki yerine ve çevre sorunlarına odaklanarak hayatı sorguladı. Zaman geçtikçe daha da derin kavramları merkezine alan sanatçının son eserleri şöyle tanımlanıyor:

“..Ölümü, yaşamda önemsediğimiz pek çok şeyin aslında ne kadar gereksiz ve yüzeysel olduğunu, kıymetini bilemediğimiz değerleri, dünyanın bize ait olmadığını, bu dünyada misafir olmamıza rağmen bizimmiş gibi har vurup harman savurduğumuzu ve dünyanın gelecek için korkunç bir deformasyona uğratıldığını irdeliyor.”

‘Yunus Emre Oratoryosu’

Sergide yer alan son heykel çalışmaları, Uğur Seyrek’in koreografisini ve rejisini üstlendiği tek perdelik “Yunus Emre Oratoryosu” ile eş zamanlı olarak yürütüldü.

Ahmed Adnan Saygun’un 13. yüzılda yaşayan halk ozanı ve düşünürü Yunus Emre’nin kaleme aldığı şiirlerden bazılarını kullanarak 1943 yılında tamamladığı oratoryo, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye taşındı.

“Yunus Emre Oratoryosu”, 23 Şubat’ta ilk gösterimini gerçekleştirdi. Gecenin opera solistleri ise şöyleydi: Soprano Özgecan Gençer, mezzosoprano: Deniz Likos, tenor Hüseyin Likos, bas Gökhan Ürben. Solist dansçılar ise; İlke Kodal, Erhan Güzel, Melike Koper, Berfu Elmas.

Ahmed Adnan Saygun, 4 buçuk ayda bestelediği oratoryoyu “en büyük sanat tecrübesi” olarak tanımlamıştı. Türkiyeli bir bestekâr tarafından bestelenmiş ilk oratoryo olma özelliğini taşıyan eser, ilk olarak 25 Mayıs 1946’da Ankara’da seslendirilmişti.

Uğur Seyrek hakkında:

Koreograf, balet, heykeltıraş ve ressam Uğur Seyrek,1953 yılında Denizli’de doğdu.

1977-1980 yıllarında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist bale sanatçısı olarak görev aldı. 1980 yılında Berlin’e giderek State Theater Berlin ve State Theater Stuttgart Ballet adlı bale topluluklarında solist sanatçı olarak görev yaptı.

J. Haydee, J. Cranko, J. Kylian, U. Scholz başta olmak üzere dünyaca tanınmış koreograflarla çalıştı.

2001 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde başkoreograflık ve başöğretmenlik görevlerini üstlendi.

Dans hayatının yanı sıra 1983 yılında Berlin’de resim ve heykel çalışmalarına başladı. 60’ın  üzerinde kişisel ve karma sergiye katıldı. Dans ve müziğin estetiğini yapıtlarına da yansıtan sanatçı,  bu durumu şöyle değerlendiriyor:

“Birebir olmasa da bu çalışmalarla koreografinin nasıl bir şey olacağını hayal etmeye çalışıyorsunuz. Hep böyle oluşuyor. Başka türlü de olmuyor, birbirini besliyor işler. Danstan bağımsız yaptığım bir heykel çalışması yok gibi…’’

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar