Kitapta KDV’nin sıfırlanmasının okura faydası var mı?

Kitapta KDV’nin sıfırlanmasının okura faydası var mı?

Katma Değer Vergisi Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre, 1 Şubat itibariyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların toplu satışında, KDV oranı sıfırlandı.

Düzenleme yayıncıların e-ticaret, yani internet üzerinden yapacakları satışlar ile doğrudan yayınevinden yapacakları satışları da kapsıyor. Ne var ki bu değişiklik birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Örneğin yayıncılar bir kitabı KDV’siz satarken, okurlar aynı yayını kitabevlerinden yine yüzde 8 KDV ödeyerek alacak.

Öte yandan okurlar doğrudan yayınevinden ya da yayınevinin internet sitelerinden toplu kitap alırlarsa (100 TL ve üzeri) KDV’den muaf olacaklar. Ancak 90 liralık kitap alırlarsa yine yüzde 8 KDV ödeyecekler.

Konu hakkında Kültür Servisi’ne açıklama yapan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk durumu “kaos” olarak niteleyerek, yapılan düzenlemenin, ek değişikliklere muhtaç olduğunu belirtti. Düzenlemenin haksız rekabete de neden olacağını aktaran Kenan Kocatürk, kanunda ek değişikliklere gidilmesi için görüşmeler yaptıklarını aktardı.

Kocatürk yeni durumun kitap fiyatlarında bir düşüşe ise yol açmayacağını söyledi.

1 Ocak 2019’da yapılan düzenleneyle de e-kitap, e-gazete ve e-dergilerin KDV oranı yüzde 18’e çıkarılmıştı.

Kimse kitap okumuyor

Durum böyleyken, Kadir Has Üniversitesi’nce yapılan bir araştırmanın sonuçları dikkat çekiyor:

Kadir Has Üniversitesi’nce yapılan Türkiye Sosyal – Siyasal Eğilimler Araştırması’nın 2018 yılına ilişkin verileri açıklandı. 2010 yılından bu yana Prof.Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda yürütülen araştırma için, geçen sene, 26 ilden, 18 yaş üzeri 1000 katılımcı ile görüşüldü.

Araştırma sonuçlarına göre, hiç kitap okumayanların sayısı artarak, yaklaşık yüzde 60’a ulaştı. “Ayda bir gün ya da daha seyrek” okuyanların oranı sadece yüzde 15. Katılımcıların yaklaşık yüzde 57’si ise hiç gazete okumadığını söyledi.

Araştırmaya göre, hiç tiyatroya gitmediğini belirtenlerin oranı yüzde 81. Ayda bir kez sinemaya gidenlerin oranı, genel toplam içinde yalnızca yüzde 35. En çok katılım gösterilen kültürel etkinlik, yüzde 19 oranıyla, futbol maçı.

Üniversitenin araştırması etnik ve cinsel kimliklerle ilgili veriler de içeriyor. Buna göre katılımcıların yaklaşık yüzde 54’ü eşcinsellerle komşu olmak istemiyor. Bu oranı, yüzde 45 ile sığınmacılar ve mülteciler izliyor. Makbul komşular ise yüde 57 ile Türk, yüzde 48 ile Sünni inanca sahip olanlar.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar