Kırık Saat dergisi, Tahir Elçi’nin başyazısıyla yayın hayatına başladı

Kırık Saat dergisi, Tahir Elçi’nin başyazısıyla yayın hayatına başladı

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’nın bünyesinde oluşan kültür, edebiyat ve düşünce dergisi Kırık Saat, yayın hayatına başladı. İlk sayının başyazısı, Tahir Elçi’nin katledilmeden önce kaleme aldığı notlardan oluşuyor.

Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı konuşmanın ardından vurularak öldürülen Elçi, derginin başyazısında okura şöyle sesleniyor:

“Birbirimizin yaralarıyla birleşmezsek aynı çatı altında birlikte yaşam imkanının kalmayacağını herkes görmelidir”.

Üç aylık periyotlarla yayımlanacak olan derginin ilk sayısında Türkan Elçi, Vedat Ahsen Coşar, Behçet Çelik, Burhan Sönmez, Aziz Yağan, Barış Ünlü, Abdullah Aren Çelik, Orhan Gazi Ertekin, Ümit Kıvanç, Sabahattin Şen, Gaye Boralıoğlu, Melike Uzun, Figen Şakacı, Semih Gümüş, Mustafa Orman’ın yazıları yer alıyor.

İlk sayının içeriği şöyle:

-Türkan Elçi, “Kesmelerdi Ağaçları” yazısıyla Hallacı Mansur’dan Pisagor’a, İskenderiyeli Hypatia’dan Victor Jara’ya, Sokrates’ten Sivas Madımak’a, Hrant Dink’ten Tahir Elçi’ye uzanan tarihsel hafızayı yeniden tazeliyor.

-Hukuk ve Edebiyat Dosyası’nda Vedat Ahsen Coşar, Behçet Çelik ve Burhan Sönmez, edebiyat ile hukuk arasındaki tarihsel ve metinsel ilişkileri ele alarak katkı sağlıyor.

-Aziz Yağan, Türklük Sözleşmesi kitabıyla Türkiye’deki algıları ters yüz eden Barış Ünlü ile Türklük Sözleşmesi’ne ve gündeme dair konuşuyor.

-Abdullah Aren Çelik, Filistin Davası’ndaki sivil duruşuyla dikkatleri üzerine çeken Filistinli yazar Gassan Kanafani ve Filistin davasının kaybedilmesini ele alıyor.

-Orhan Gazi Ertekin, Türkiye’deki hukuk sistemi üzerinden, bölgesel ve kentsel ekolleri irdeliyor. Ertekin, “Türklük Hukukundan Kürtlük Hukukuna Türkiye’de Kürt Hak Hareketinin Doğuşu ve Yükselişi” başlıklı yazısıyla Şerafettin Elçi’den Selçuk Kozağaçlı’ya, Sezgin Tanrıkulu’ndan Hüseyin Aygün’e, Tahir Elçi’den Eren Keskin’e kadar birçok ismi ele elıyor.

-Melike Uzun, Gabriel Garcia Marquez’i yaşamından kitaplarına, yaşadığı coğrafyadan gazeteciliğine dek birçok açıdan anlatıyor.

-Gaye Boralıoğlu, Figen Şakacı ve Abdullah Ataşçı öyküleriyle, Cihan Ülsen şiiriyle; Mustafa Orman da fotoğraf üzerine bir yazısıyla yer alıyor.

-Ramazan Kaya, Marquez’in “Albaya Mektup Yok” kitabını, Semih Gümüş ise Paul Mason’un “Kapitalizm Sonrası Geleceğimiz İçin Bir Kılavuz” kitabını inceliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal