King Crimson albümleri dijital platforma taşınıyor

King Crimson albümleri dijital platforma taşınıyor

Rotka’nın Rolling Stone’dan aktardığına göre, progresif rock sahnesinin efsanevi topluluğu King Crimson’ın tüm albüm kataloğuna dijital platformlardan ulaşılabilecek.

Geçtiğimiz gün Londra’da düzenlenen bir basın etkinliğinde konuşan King Crimson menajeri David Singleton, grubun yaklaşmakta olan 50. yıl dönümü turu vesilesiyle tüm stüdyo albüm kataloğunun yakında Spotify’da yayımlanacağını açıkladı.

Singleton, topluluğun 1969 tarihli kült albümü “In the Court of the Crimson King”den 2003 tarihli “The Power to Believe”e kadar olan 13 stüdyo albümünün 10 Mayıs’ta dijital platformlar üzerinden paylaşıma açılacağını belirtti.

2017 yılında “Radical Action to Unseat the Hold of Monkey Mind” isimli canlı kaydın paylaşımıyla başlayan süreç, topluluğun çeşitli evrelerini belgeleyen bir dizi arşiv bülteninin yayımlanmasıyla sürmüştü.

Spotify’da yavaş olmalarının nedeni olarak, fiziki sürümlerin öldüğünü söyleyen sektörün geri kalanının aksine, muhtemelen son 10 yıldır fiziksel satışları artırdıklarını gösteren Singleton; bu noktada, dijital platformların artılarının eksilerinden ağır bastığını ifade ederken, asıl amaçlarının müziğe hizmet etmek ve kullanılabilir hale getirmek olduğunu, günümüzde Spotify’ın insanların, özellikle de gençlerin müzik keşfettikleri yerlerden biri haline geldiğinin altını çiziyor.

Bu arada grup, efsanevi albüm “In the Court of the Crimson King”in 50. yıl dönümünü taçlandıracak yeni bir deluxe box set yayımlanmaya hazırlanıyor.

Sid Smith’in “In the Court of King Crimson; Heaven & Earth” başlıklı, grubun baskısı tükenmiş biyografisinin gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bir versiyonu ile yönetmen Toby Amies’in “Cosmic Fukc. Prog Rock Pond Scum Set to Bum You Out” isimli uzun metrajlı belgeselinin de yolda olduğu önemli detaylar arasında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal