Kimlik arayışından fantastik bir iç yolculuğa: ‘Sınır’ gösterimde

Kimlik arayışından fantastik bir iç yolculuğa: ‘Sınır’ gösterimde

Bu hafta biri yerli, beşi yabancı, altı film gösterime giriyor.

“Shelley” adlı filmiyle tanınan İranlı genç yönetmen Ali Abbasi’nin ikinci uzun metrajlı filmi “Sınır”, John Ajvide Lindqvist’in Türkçede “Gir Kanıma” adıyla yayımlanan romanından uyarlandı. Senaryosunu yönetmen Abbasi, John Ajvide Lindquist ve Isabella Eklöfn’ün kaleme aldığı film, geçen yıl Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü’ne değer görüldü.

Filmde Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson ve Ann Petrén’in rol aldı. Başarılı bir kara film örneği olarak nitelenen film, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dalında da Oscar’a aday gösterilmişti.

Sınır polisi olarak çalışan Tina adlı genç kadın, iş arkadaşları ve çevresindekiler tarafından tuhaf biri olarak görülür. İşinde oldukça başarılı olan Tina, altıncı hissi sayesinde kaçakları kolayca ortaya çıkarır. Tina, bir gün Vore adlı gizemli bir erkekle tanışır. Tina, Vore’nin bir şeyler gizlediğinden emin olsa da bunu bir türlü ispatlayamaz. Vore’yi takıntı haline getiren Tina, kendi gerçekleriyle yüzleşecektir.

‘Şeytanın Kapısı’

Aislinn Clarke’ın yönetmenliğini üstlendiği “Şeytan Kapısı” adlı filmde Lalor Roddy, Ciaran Flynn ve Helena Bereen rol alıyor.

Filmde iki rahibin, günah işlediği düşünülen ya da akıl sağlığı yerinde olmayan kadınların tutulduğu Magdalen Çamaşırhaneleri’nde yaşadıkları anlatılıyor.  Rahip Thomas Riley ve Rahip John Thornton, 1960 yılında, Vatikan tarafından gizemli bir olayı araştırmak üzere İrlanda’ya gönderilir. Rahibeler tarafından işletilen Magdalen Çamaşırhaneleri’ndeki Meryem Ana heykellerinden birini kan ağladığı iddiasını araştıran rahipler, bir yandan da soruşturmayı kayda alırlar. Çamaşırhanede birçok olaya şahit olan Rahip Thorton, kendinden daha tecrübeli olan Rahip Riley’i yaşadıklarına bir türlü inandıramaz. Ne var ki manastırın bodrumunda 16 yaşında hamile bir kız olan Kathleen’i zincirlenmiş bir halde bulmalarıyla korkunç sırlar da ortaya çıkar.

‘Aladdin’

“Kapışma”, “Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana”, “RocknRolla” adlı filmleriyle tanınan ünlü yönetmen Guy Ritchie’nin elinden çıkan yeni “Aladdin” uyarlamasında Cin rolüne Will Smith, Prenses Yasemin rolüne Naomi Scott, Aladdin rolüne ise Mena Mossoud hayat veriyor. Disney yapımı filmin senaryosunu da yönetmen Ritchie ile John August kaleme aldı.

Aladdin adlı genç, Agrabah şehrindeki pazardan yiyecek çalarak geçinir. Hırsızlık yapmak zorunda olsa da saf ve iyi niyetli bir genç olan Aladdin, bir gün babasının zorla evlendirmeye çalıştığı Prenses Yasemin’le tanışır. Aladdin, Harikalar Mağarası’nda bulduğu sihirli lambadaki muzip cin tarafından kendisine sunulan üç dilek hakkıyla Prenses Yasemin’e kavuşmayı düşlese de onu engellemek isteyen gizli bir düşmanı vardır.

‘Karanlık Lanet’

Justin P. Lange’in yönetmenliğini üstlendiği “Karanlık Lanet” adlı filmde Nadia Alexander, Toby Nichols ve Karl Markovics rol alıyor.

Küçük bir kasabanın yakınında “Şeytan’ın İni” adlı gizemli bir ormanlık alan bulunur. İçine giren hiç kimsenin sağ çıkamadığına inanılan bu ormanda rivayete göre, yıllar önce vahşice katledilen genç bir kızın ruhu hapsolmuştur. Karanlık geçmişe sahip bir adamın “Şeytan İni”ne gitmesi, geçmişte işkenceye maruz kalan iki ruhun işbirliğine ve korku dolu anların başlamasına neden olacaktır.

‘Acemi Kaşifler: Görevimiz Kocaayak’

Pierre Gréco ve Nancy Florence Savard’ın yönetmenliğinde çekilen “Acemi Kaşifler: Görevimiz Kocaayak” adlı animasyon filmin seslendirme ekibinde Sylvie Moreau, Guillaume Lemay-Thivierge ve Rachid Badouri yer alıyor.

Simon Picard, kocaayak efsanesiyle ilgili yerel bir üniversitede araştırma yapar. Simon, bir gün acemi dedektif Nelly Maloye ile tanışır. İkili, kocaayakların varlığını kanıtlamak için macera dolu bir yolculuğa çıkar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar