Kentte ‘birlikte yaşamak’

Kentte ‘birlikte yaşamak’

Kadıköyü Bilim Kültür ve Sanat Dostları Derneği’nin (KADOS) kuruluşundan bu yana düzenlediği “Kent Sohbetleri” etkinliği kapsamında “Birlikte Yaşamak” başlıklı bir söyleşi düzenlenecek.

KADOS’un alanında uzman bilim, kültür ve sanat insanlarını benzer alana ilgi duyan kişilerle buluşturduğu “Kent Sohbetleri” etkinliğinde, söz konusu çalışmaların kamuoyu ile paylaşılması amaçlanıyor.

Etkinlik kapsamında bölge sakinlerinin birçok konuda bilgi ve deneyim edinmesi, yaşanılan kent ve bölge ile ülke ve dünyada yaşanan sorunlar ve ihtiyaçların ele alınarak çözüm önerilerinin paylaşılmasının yanı sıra benzer alanlara ilgi duyan katılımcıların da etkileşim kurarak ortak bir paydada buluşmaları hedefleniyor.

Tanay Sıdkı Uyar’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan “Kent Sohbetleri: Birlikte Yaşamak” başlıklı etkinlikte konuşmacı olarak Yorgo İstefanopulos, Mıgırdiç Margosyan ile Eli Arditi yer alacak.

Etkinlik, 24 Mayıs Cuma günü saat 16.00 – 18.00 aralığında Tasarım Atölyesi Kadıköy’de düzenlenecek.

Tanay Sıdık Uyar hakkında:

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Nükleer Mühendislik Anabilim Dalı’nda ve doktorasını Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Anabilim Dalı’nda tamamladı.

Kocaeli Üniversitesi’nde yardımcı doçent ve Marmara Üniversitesi’nde yenilenebilir enerji konusunda doçent oldu. Halen Marmara Üniversitesi’nde yenilenebilir enerji profesörü olarak Enerji Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Müh. Fak. Elektrik ve Nükleer Mühendisliği Bölümleri Öğrenci Asistanı (1975-1980), Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Oda Müdürü (1976-1978), Atatürk Kültür Merkezi Sahne Işık Şefi (1979-1980), TÜBİTAK Gebze Araştırma Merkezi’nde Uzman Araştırıcı (1981-1994) olarak çalışmıştır.
Kadıköyü Bilim Kültür ve Sanat Dostları Derneği (KADOS) Yönetim Kurulu Başkanı, EUROSOLAR (Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği) Başkan Yardımcısı ve Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği Başkanı, WWEA (Dünya Rüzgar Enerji Birliği) Başkan Yardımcısı, WBA (Dünya Biyoenerji Birliği) Başkan Yardımcısı, INES (Küresel Sorumluluk için Mühendis ve Bilim İnsanları Uluslararası Ağı) Üyesi, Türkiye Çevre Platformu ve Temiz Enerji Platformları Koordinatörü ve BSNN (Karadeniz Gönüllü Çevre Kuruluşları Ağı) Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2011 yılından itibaren, her yıl EUROSOLAR Türkiye tarafından İstanbul’da düzenlenen, Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferanslarının yürütücülüğünü üstlenmektedir.

Yorgo İstefanopulos hakkında:

Kadıköy’de, 1800’lerin son çeyreğinden beri Moda’da ikamet eden bir ailenin evladı olarak 1944 yılında dünyaya geldi. 1956 yılında Özel Moda Rum İlkokulunu birincilikle bitirdi. Ortaokul ve lise eğitimine devam ettiği Zoğrafyon Rum Erkek Lisesi’nden yine birincilikle mezun oldu. 1962 yılında, Amerikan Robert Kolej Mühendislik Yüksek Okulu’nun giriş ve burs sınavlarında başarılı olarak Mühendislik Fakültesinin Elektrik-Elektronik Bölümü’ne kabul edildi ve 1967 yılında mezun olarak okul birinciliğini ödülünü Fizik Bölümü’nden arkadaşı Avedis Hacınlıyan’la paylaşarak aldı.

Lisansüstü eğitimine burslu olarak kabul edildiği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki MIT Massachusetts Institute of Teknology’de devam etti ve 1969 yılında Elektrik Elektronik Yüksek Lisans derecesini, 1972 yılında ise Doktora derecesini aldı.

1972 yılında Robert Kolej’den ulusal bir kuruma dönüşen, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamış ve 1981 yılında doçent, 1988 yılında ise profesörlüğe yükseltilerek erken emeklilikle ayrıldığı 2005 yılına kadar Boğaziçi Üniversitesi’nde göreve devam etti. Bu süre zarfında Elektik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkan Yardımcısı ve Bölüm Başkanı, Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Enstitü Müdürü olarak idari görevler üstlendi.

1985-1986 yılları arasında, Amerika’daki Ohio State Üniversitesi’ne araştırma yapmak ve ders vermek üzere konuk öğretim üyesi olarak çalıştı.

1985 yılında, günümüzde Mekatronik olarak bilinen bilim dalında “Sistem ve Kontrol Mühendisliği” adı ile disiplinler arası bağımsız bir Yüksek Lisans Programı kurmuş ve bu programın Anabilim Dalı Başkanlığını 2005 yılına kadar yürütmüştür. Bu program ülkemizde bir ilk olup benzer disiplinler arası programlara örnek oldu.

Bu 33 yıl süresince Elektrik-Elektronik Bölümü’nde 60’a yakın Lisans Bitirme projesine, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde, Sistem ve Kontrol Mühendisliği ve Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dallarında toplam 45 adet Yüksek Lisans Tezi ve 12 adet Doktora Tezinin danışmanlığı ve yürütücülüğünü yaprı. Bu çalışmalardan 26 makalesi saygın hakemli uluslararası dergilerde yer almış, 5 uluslararası kitapta birer kitap bölümü yayımlanmış, bunun yanı sıra 37 farklı uluslararası hakemli konferansta ve 39 ulusal hakemli konferansta bildiri sundu. Ayrıca 8 adet proje tamamlayarak 8 bilimsel rapor hazırladı.

2005 yılında Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne dekan olarak atandı, 2012-2014 yıllarında Rektör Danışmanı ve yeni kurulan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı ve 2015 başında rektör yardımcısı seçildi. Bu görevi 2017 yılı Mayıs ayına kadar devam etti. Aynı zamanda 2015-2017 yıllarında Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili olarak dekanlık görevini üstlendi. Halen Işık Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

1991 yılında yapılan Vakıf seçimlerinde Kadıköy Rum Ortodoks Cemaati Kiliseleri, Mektepleri ve Mezarlığı Vakfında Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir ve bu görevi 28 yıldır aynı başkanlık sıfatı ile sürdürmektedir.

31 Mart 2018 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Caferağa Mahallesi Muhtarlığı Muhtar heyetine aza olarak seçilmiştir.

Mıgırdiç Margosyan hakkında:

23 Aralık 1938’de Diyarbakır’da, Hançepek Mahallesi’nde (Gâvur Mahallesi) doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. 1966-1972 yılları arasında Üsküdar Selamsız’daki Surp Haç Tıbre-vank Ermeni Lisesi’nde müdürlüğün yanı sıra felsefe, psikoloji, Ermeni dili ve edebiyatı öğret-menliği yaptı. Daha sonra öğretmenliği bırakarak ticarete atıldı.

Edebi çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Marmara gazetesinde yayımlanan Ermenice öykülerinin bir bölümü Mer Ayt Goğ-merı [Bizim Oralar] adıyla kitap haline getirildi (1984). Aras Yayıncılık tarafından basılan Gâ-vur Mahallesi (1992), Söyle Margos Nerelisen? (1995) ve Biletimiz İstanbul’a Kesildi (1998) adlı Türkçe kitaplarını, 1999’da ikinci Ermenice kitabı Dikrisi Aperen [Dicle Kıyılarından] izle-di. Gâvur Mahallesi Avesta Yayınları tarafından Li Ba Me, Li Wan Deran [Bizim O Yöreler] adıyla Kürtçe olarak yayımlandı (1999). Türkçe kaleme aldığı Tespih Taneleri (2006) adlı anı-romanı büyük ilgiyle karşılandı. Evrensel gazetesinde “Kirveme Mektuplar” adlı köşesinde yazmayı sürdüren Margosyan’ın bu makalelerinin bir kısmı Kirveme Mektuplar adıyla 2006’da Diyarbakır’da kitaplaştırıldı (Lis tarafından. 2011’de yeni basımı Aras). 1996-1999 arasında Agos gazetesinde yayımlanan makalelerinden yapılan bir seçki olan Zurna 2009’da, yine Evrensel yazılarından derlenen Çengelliiğne (ilk basımı 1999, Belge) ve Yeni Yüzyıl ve Yeni Gündem gazetelerinde yayımlanan makalelerinden derlenen Kürdan 2010’da kitaplaştırıldı. Yazarın, dünyanın yaratılış hikâyesini mizahi bir üslupla ele aldığı son kitabı Tanrı’nın Seyir Defteri ise 2016’da yayımlandı.

Eli Arditi hakkında:

1961 yılında, İstanbul’da doğdu. İspanya Barselona Katalunya Üniversitesi’nde turizm eğitimi aldı.

1988’de turizm sektörüne atıldı. 1999’da kendi turizm seyahat şirketini kurdu.

Kadıköy Hemdat Israel Sinagogu Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal