Kemal Karpat hayatını kaybetti

Kemal Karpat hayatını kaybetti

Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, ABD’nin Wisconsin eyaletinde yaşamını yitirdi.

96 yaşındaki Kemal Karpat’ın vefat haberi, Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar’ın yaptığı açıklama ile öğrenildi. Acar, “Kemal Karpat hoca Çarşamba akşamı 18.40 sularında, Madison’da hayatını kaybetti.” dedi.

Karpat’ın Wisconsin Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada hayatını kaybettiğini ifade eden Acar, Karpat’ın ölüm nedeninin yaşına bağlı çoklu organ yetmezliği olduğunu açıkladı.

15 Şubat’ta Karpat’ın 96. yaş gününü beraber kutladıklarını hatırlatan Acar, Karpat’ın cenaze nakil işlemlerinin de başlatıldığını aktardı.

Kemal Karpat hakkında

Kemal Karpat, 1925 yılında Romanya’da doğdu.

1947 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini bitirdi. Yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimlerde yaptı. 1957 yılında New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimlerde doktorasını tamamladı.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde çalıştı. Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara, Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı.

Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığı’nı ve The Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumu’nun direktörlüklerini yürüttü. Orta Asya Çalışmaları Derneği’ndeki kurucu başkanlığının ardından Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın da koordinatörlüğünü yaptı.

Karpat, tarih alanında pek çok makale ve kitap kaleme aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal