Kaz Dağları mitingine ‘operasyon’ ertelemesine ekoloji örgütlerinden tepki

Kaz Dağları mitingine ‘operasyon’ ertelemesine ekoloji örgütlerinden tepki

Kaz Dağları için 12 Ekim’de yapılması planlanan “Kaz Dağları Su ve Vicdan Mitingi”, dün başlatılan Barış Pınarı Operasyonu nedeniyle iptal edildi. Karara tepki gösteren ekoloji topluluklarından Her Yer Kazdağları, “Yaşam savunusu; insan, hayvan, ağaç ayırt etmeksizin var olan bir mücadele alanıdır. İptal edilen mitingin gerekçesi bu gerçekliği yok saymakta” dedi. Ekoloji Birliği de “Ekolojik yıkım durmuyorsa mücadele de durmalıdır” açıklamasını yaptı.

Çanakkale Kirazlı Köyü’nde Kanadalı Alamos Gold şirketinin altın madeni çalışmaları nedeniyle ağaç katliamı yaşanması üzerine 26 Temmuz’da başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” kapsamında 12 Ekim Cumartesi günü Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması planlanan “Kaz Dağları Su ve Vicdan Mitingi”, belediye ile Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu kararıyla iptal edildi. Kaz Dağları ​Su ve Vicdan Mitingi Tertip Komitesi’nden iptale ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya dayanarak Suriye’ye başlatılan askeri operasyon nedeniyle Ege Marmara Çevre Belediyeler Birliği, Çanakkale Belediyesi ve Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu olarak 12 Ekim 2019’de düzenlenecek olan ‘Kazdağları Su ve Vicdan Mitingi’ yine birliğin almış olduğu kararla ileri bir tarihe ertelenmiştir.

“İnsani ve vicdani olarak almış olduğumuz miting erteleme kararı ruhsatın yenilenmesi ve madencilik faaliyetlerinin devam etmesi için bir gerekçe oluşturmamalıdır. Kirazlı Balaban’da sürdürülen madencilik faaliyetlerine derhal son verilmeli, maden ruhsatı yenilenmemelidir.”

Ekoloji örgütleri karara tepkili

Komitenin kararı açıklamasının ardından bir basın açıklaması yayımlayan Her Yer Kaz Dağları, “Yaşam savunusu; insan, hayvan, ağaç ayırt etmeksizin var olan bir mücadele alanıdır. İptal edilen mitingin gerekçesi bu gerçekliği yok saymakta” diyerek mitingin iptal edilmesine tepki gösterdi. Yayımlanan açıklamada şöyle denildi:

“12 Ekim 2019 Cumartesi günü Çanakkale’de yapılması planlanan ‘Su ve Vicdan Mitingi’, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, Çanakkale Belediyesi, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi tarafından iptal edilmiştir.

Yaşam savunusu; insan, hayvan, ağaç ayırt etmeksizin var olan bir mücadele alanıdır. İptal edilen mitingin gerekçesi bu gerçekliği yok saymakta, 13 Ekim’de sona eren Kirazlı İşletme ruhsatının yenilenmemesine dair başlattığımız süreci göz ardı etmektedir.

Aynı Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi tarafından uzun süredir emekleri ve varlığı yok sayılan ve koordinasyon komitesinin aksine Kirazlı’da 7/24 çadırlı nöbet tutanlar olarak, Kaz Dağları’ndaki katliam durmadığı sürece mücadelenin de durmaması gerektiğine inanıyoruz.

Ruhsatın yenilenmesine yönelik kamuoyu baskısını oluşturabilecek bu mitingin ertelendiği tarihin net olmaması iptal hükmündedir. Bu nedenle barışın kenti Çanakkale’de tam da insani ve vicdani sebeplerle barışı ve yaşamı savunan bizler, tertip komitesini verdiği erteleme kararından vazgeçmeye ve herkesi Kazdağları’ndaki katliama dur demek, Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik’in sona eren ruhsatının yenilenmemesi için sesimize ses vermeye çağırıyoruz. Başta Çanakkale halkı olmak üzere tüm yaşam savunucularını 12 Ekim 2019 saat 13.00’te Çanakkale İskele Meydanı’nda yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz. Savaşların olmadığı, doğanın talan edilmediği bir gelecek için dayanışmayla.

Savaşların olmadığı, doğanın talan edilmediği bir gelecek için dayanışmayla…”

Ekoloji Birliği tarafından yayımlanan açıklamada da “Suriye’ye operasyon nedeniyle şirketler talana ve yıkıma ara vermediklerine göre bizler de mücadelemize ara vermemeliyiz” denildi. Birlik, Çanakkale Mitingi’nin ertelenmesine karşın 26 Ekim’de Ankara’da yapılacak “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR diyoruz” mitingi için çağrı yaptı. Yayımlanan açıklamada şöyle denildi:

“12 Ekim 2019 Cumartesi günü Çanakkale’de yapılması planlanan ‘Su ve Vicdan Mitingi’nin Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, Çanakkale Belediyesi, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi tarafından ‘insani ve vicdani nedenlerle’ iptal edildiği bilgisi kamuoyuyla paylaşıldı. Ancak bu açıklama çeşitli gruplarda ‘Su ve Vicdan Mitingi Tertip Komitesi’ imzası ile duyuruldu.

Miting için oluşturulan Tertip Komitesi için Ekoloji Birliği’nden de temsilci istenildi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcümüz Süheyla Doğan, komiteye temsilcimiz olarak katıldı. Mitinge hazırlıklar hızla sürerken Suriye topraklarına yapılan operasyon gerekçe gösterilerek, Tertip Komitesi Toplantısı yapılmadan (Ekoloji Birliği temsilcisi karar alma sürecinin dışında tutulmuştur) mitingin iptali kararı açıklanmıştır. Bu durum birlikte mücadele ve örgütlenme anlayışıyla uyuşmamaktadır ve kabul edilebilir bir tarafı yoktur.

‘Miting iptal edilmemeliydi!’

Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu olarak, Çanakkale Mitingi’nin Suriye’ye yapılan operasyon gerekçe gösterilerek ertelendiğinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Mitingin içeriği değiştirilebilir, düzenlenebilir, müzik kısımları çıkartılabilirdi. Bu ertelemenin iptal sürecine gideceği de aşikârdır. Ülkenin her tarafında ekolojik yıkım, talan aksamadan devam ediyor. Ancak mücadele de devam ediyor ve edecek. Suriye’ye operasyon nedeniyle şirketler talana ve yıkıma ara vermediklerine göre bizler de mücadelemize ara vermemeliyiz.

’26 Ekim’de Ankara’dayız!’

Çanakkale Mitingi ertelense de ülkenin tüm ekolojik sorunlarını birleştirerek ortak mücadeleyi hedefleyen 26 Ekim Cumartesi günü Ankara’da yapacağımız ‘İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR diyoruz’ mitingini örgütleme çalışmamız devam ediyor. Tüm bileşenlerimizi, ekoloji mücadelesi veren dernek ve platformları, tüm emek ve demokrasi güçlerini Ankara Mitingi’ne katılım çalışmalarını aksatmadan sürdürmeye çağırıyoruz.

Saldırı sürüyor, mücadele de sürecek.”

https://twitter.com/ekolojibirligi/status/1182043272304353280?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1182043272304353280&ref_url=https%3A%2F%2Fgazetekarinca.com%2F2019%2F10%2Fkaz-daglari-mitingine-operasyon-ertelemesine-ekoloji-orgutlerinden-tepki%2F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal