Kavala’ya ‘darbe girişimi’ suçlamasından tahliye kararı

Kavala’ya ‘darbe girişimi’ suçlamasından tahliye kararı

Gezi Direnişi davasından beraat ettikten hemen sonra, tahliyesi beklenirken, iki buçuk yıl açık tutulan 15 Temmuz soruşturması dosyasından tutuklanan iş insanı Osman Kavala’yla ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. 15 Temmuz darbe girişimi dosyasındaki suçlamalar gerekçe gösterilerek “casusluk” suçundan da tutuklanan Kavala, “darbe girişimi” suçlamasından tahliye edildi. Kavala, casusluk suçundan tutuklandığı için tahliye edilemeyecek.

Yargının tutumu, AİHM mahkûmiyetine karşı önlem olarak yorumlandı.

Osman Kavala, Gezi Direnişi davasıyla birlikte 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle de tutuklanmıştı. Bu dosyadan Kasım 2019’da tahliyesine karar verilmişti. Aynı dönemde AİHM, hem darbe girişimine ilişkin 309. madde tutukluluğu hem de Gezi Direnişi davasındaki ‘anayasayı ihlal’ suçlaması nedeniyle Kavala’yı mahkûm etmişti.

Kavala, Gezi Direnişi davasında beraatine karar verilmesinden sonra tahliyesi beklenirken, daha önce tahliye edildiği 15 Temmuz dosyası açıldı ve hakkında yeniden gözaltı kararı verildi. Kavala, bu suçtan yeniden tutuklandı.

10 gün önce tutuklama

15 Temmuz soruşturmasında ABD’li Henri Jak Barkey ile irtibatı, “darbe girişimine destek” olarak nitelenen Kavala, 10 gün önce bu kez de yine Barkey ile irtibatı nedeniyle “Devletin gizli kalması gereken belgelerini siyasal ve askeri casusluk nedeniyle temin etme” ile suçlandı. İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği, HTS kayıtlarında Barkey ile görüşmesine rastlanmayan Kavala’yı buna rağmen tutukladı. Kavala, aynı eylem nedeniyle iki ayrı suçtan tutuklanmış oldu.

Ardından tahliye

AİHM’nin mahkûmiyet kararında Kavala’nın darbe suçundan tutuklanması da vardı. AİHM, iki yılı geçen sürede tutukluluğu mahkûmiyet gerekçesi saymıştı. AİHM kararının etkisiyle Kavala, bugün darbe suçundan tahliye edildi. Ancak AİHM kararı kapsamında olmayan TCK’nın 328. maddesindeki casusluk suçundan 10 gün önce yeniden tutuklandığı için tahliye olamayacak.

 

Kaynak: T24 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal