Karl Marx’ın Londra’daki anıt mezarına saldırı

Karl Marx’ın Londra’daki anıt mezarına saldırı

Bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx’ın İngiltere’nin başkenti Londra’daki Highgate Mezarlığı’nda bulunan anıt mezarına, henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce saldırıda bulunulduğu öğrenildi.

Birinci derece tarihi anıt statüsüne sahip mezarda, Marx’ın 1883’deki orijinal mezar taşından alınarak 1954’te anıta eklenen mermer parçaya çekiç benzeri bir materyalle saldırıldığı belirtildi.

Mezarlıkta bulunan diğer mezarlarda herhangi bir tahribatın olmadığını belirten yetkililere göre saldırı, Karl Marx’ın anıt mezarı hedef alınarak yapıldı.

The Guardian gazetesine konuşan Highgate Mezarlığı Dostları Vakfı Başkanı Ian Dungavell, mezarı bir daha eski haline döndürmenin mümkün olmayacağını söyledi.

“Karl Marx’ın bilerek hedef alındığını düşünüyoruz. Rastgele bir iş değil. Fotoğraflardan, şahsın Karl Marx’ın adını silmek için epey uğraştığını görebilirsiniz” diyen Dungavell, “Marx’ın düşüncelerine ilişkin ne düşünürseniz düşünün bu, korkunç bir şey. İnsani açıdan baktığımızda bu kendisinin, eşinin ve ailesinin diğer üyelerinin mezarı” ifadelerine yer verdi.

Mezarın daha önce de pek çok kez saldırıya uğradığını belirten Dungavell, “Tamamen boyandığı, mezarın önünde sloganların atıldığı oldu. Bir keresinde anıtın tepesindeki bronz büst iplerle yere düşürüldü. Ocak 1970’te boru bombası patlatılarak ön yüzü tahrip edildi” dedi.

Dungavell, “Tüm bu olanlardaki tek teselli, Marx’ın halen unutulmadığını göstermesi” diye belirtti.

Polisin olaya ilişkin soruşturma başlattığı aktarılırken mezarlığın çevresine güvenlik kameraları yerleştirilmesi gündemde.

 

Kaynak: Evrensel 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar