Kariyerini zirveye taşıyan bir sanatçının hikâyesi: ‘Whitney’ gösterimde

Kariyerini zirveye taşıyan bir sanatçının hikâyesi: ‘Whitney’ gösterimde

Bu hafta dördü yerli, dördü yabancı, sekiz film gösterime giriyor.

İlk gösterimini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren belgesel-film “Whitney”, haftanın dikkat çeken yapımı. Yönetmenliğini ve senaristliğini Oscar ödüllü yönetmen Kevin Macdonald’ın üstlendiği İngiltere-ABD ortak yapımı film, sanatçı Whitney Houston’ın hayatına ve müzik kariyerine ışık tutuyor.

Filmde Houston’ın geçmişinden günümüze müzik kariyeri, özel hayatı ve trajik ölümü detaylıca işleniyor. Sanatçının inişli çıkışlı yaşantısı özel kayıtlar, yakınlarıyla yapılan röportajlar ve hiç görülmeyen arşiv görselleriyle destekleniyor. Arşiv görüntülerinde Houston’la beraber Marvin Gaye, Nelson Mandela, Kevin Costner ve Aretha Franklin gibi isimler yer alıyor.

Altı kez Grammy ödülüne değer görülen, otuz defa Billboard Music Ödülü alan ve 200 milyonun üzerinde albüm satışı yapan Houston, “Saving All My Love For You”, “Greatest Love Of All” ve “How Will I Know” gibi parçalarıyla ABD’nin Billboard Hot 100 listesinde zirveye yerleşmişti. “Badigard”, “Bir Oh Desem”, “Aşk Meleği” gibi filmlerde yer alan sanatçı özellikle başrollerini Kevin Costner ile paylaştığı 1992 yapımı “Badigard”ın soundtrack listesindeki “I Will Always Love You” ile dünya çapında 42 milyona yakın satış yakalamıştı. Sanatçı, 11 Şubat 2012’de aramızdan ayrıldı.

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları

“Harry Potter”ın yaratıcısı J.K. Rowling’in senaristliğini yaptığı, İngiliz yönetmen David Yates’in yönetmenliğinde çekilen filmin müzikleri James Newton Howard’a ait. Oyuncu kadrosunda  iki defa Oscar’a aday olan Jude Law, üç defa Oscar’a aday olan Johnny Depp, “Her Şeyin Teorisi” filmiyle başarı yakalayan Eddie Redmayne ile Katherine Waterston gibi isimler yer alıyor.

“Büyücü Dünyası” maceralarının ikinci filmi, Amerika Birleşik Devletleri Sihir Kongresi’nin Newt Scamander’ın da yardımıyla yakaladığı karanlık büyücü Gellert Grindelwald’ın kaçmayı başarması ile başlıyor. Tüm canlılara hükmedecek safkan büyücüler yetiştirmeyi amaçlayan Grindelwald, gerçek niyetini gizleyerek kendine müritler topluyor. Bu planı bozmak isteyen profesör Albus Dumbledore ise eski öğrencisi Newt Scamander’dan yardım istiyor. Scamander, karşısındaki tehlikenin büyüklüğünü ve tüm insanlığın kaderinin ona bağlı olduğunu henüz bilmiyor.

Dul Kadınlar

“12 Yıllık Esaret”, “Utanç”, “Açlık” gibi filmlerde imzası bulunan Steve McQueen’in yönetmeliğini üstlendiği film, “Widows” isimli televizyon dizisinden uyarlandı. Oyuncu kadrosunda Oscar ödüllü Viola Davis, Elizabeth Debicki, Michelle Rodriguez ve Cythia Erivo gibi isimler bulunuyor.

Şikago’da geçen film, eşleri vefat ettiği için dul kalan dört kadının hikâyesini konu ediniyor. Yasadışı işlere bulaşan dört adam, dul eşlerine birçok suçu borç bırakıyor. Bu borcu karşılayacak paraları olmayan kadınlar,  büyük bir soygun hazırlığına girişiyor.

Her Şey Seninle Güzel

Cem Karcı’nın yönetmenliğinde çekilen filmin senaristliğini İlksen Başarır ile Gökhan Horzum üstlendi. Romantik komedi türündeki filmin oyuncu kadrosunda Burcu Biricik, Mert Fırat, Hazar Ergüçlü ve İlker Aksum gibi isimler yer alıyor.

Film, hayatının aşkını kaybetmek istemeyen bir kadının üzerinden şekilleniyor. İyi bir kariyeri olan Deniz, eski sevgilisi Emre’yi unutamıyor. Deniz, hayatının aşkını uzaktan sevmeye devam ederken onu gerçekten kaybedeceğini düşündüren bir haber alıyor. Hemen İzmir’e giden Deniz, burada beklenmedik bir kadınla karşılaşıyor. Arkadaşı Bulut’tan yardım istemek zorunda kalan Deniz için aşkını geri kazanma mücadelesi başlıyor.

Prenses ve Ejderha

Animasyon türündeki Rus yapımı filmin yönetmen koltuğunda Marina Nefedova oturuyor. Senaryosu Vasiliy Rovenskiy’e ait olan filmin Türkçe seslendirmesini Selay Taşdöğen, Ali Hekimoğlu ve Ahmet Taşar gibi isimler üstleniyor.

Prenses Barbara, yaşadığı şatonun birçok gizli odası olduğunu keşfediyor. Bu odalardan birinde sihirli bir kitap bulan Prenses, kitabın kapağını açtığı gibi kendini Harikalar Diyarı’nda buluyor. Ejderhalar, yaratıklar ve cücelerin olduğu bu yerde, yıllar önce kaybettiği annesini bulmasında yardımcı olacak bir sihirli aynanın varlığını öğreniyor. Hemen aynanın peşine düşen Prensese bu yolcuğunda ejderha dostu Drago eşlik ediyor.

Cin Tepesi

Yönetmenliğini Fatih Hasanoğlu ile Furkan Düzen’in paylaştığı, senaryosunu Samet Önder’in hazırladığı film, “Bu film kurgu değildir” sözleriyle tanıtılıyor. Filmde Fatih Hasanoğlu,  Furkan Düzen ve Biray Dalkıran gibi isimler yer alıyor.

Çevrenin Cin Tepesi olarak tanımladığı bir yere cin görüntüleri elde etmek için giden Fatih ile Hasan, kendi kameraları görüntüleri kaydetmeyince profesyonel bir ekibin yardımına başvuruyor. Ekiple beraber tekrar Cin Tepesine giden ikili, burada beklenmedik ve tehlikeli olaylar yaşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

1 Yorum