Karain Mağarası, UNESCO düzenlemesinin son aşamasında

Karain Mağarası, UNESCO düzenlemesinin son aşamasında

“UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici” listesinde yer alan Karain Mağarası’nın, kalıcı listeye alınması için yapılan işlerimlerin son aşamasına gelindi.

Antalya-Burdur eski karayolunun 5-6 kilometre uzağındaki Yağcılar mahallesi sınırlarında kalan Karain Mağarası’nda, yapılan arkeolojik kazılar neticesinde Türkiye’nin ilk ve tek Neandertal kalıntılarına ulaşılmıştı. Katran Dağı’nda bulunan mağara da, Paleolitik Çağ’dan Roma Dönemi’ne kadar sürekli yerleşim izleri görülüyor. 400 metrelik bir merdivele ulaşım sağlanan mağara içerisinde; birçok sarkıt, dikit, sütun gibi doğal oluşumlar mevcut.

1946 yılında Porf. Dr. İsmail Kılıç Kökten tarafından keşfedilen mağaranın, Anadolu’daki en eski yerleşimlerden biri olduğu savunuluyor. İlk yerleşimin 500 bin yıl öncesine dayandığı mağarada; fil, su aygırı, gergedan, aslan gibi birçok hayvan kalıntısına rastlandı.

1946 yılından beri kazısı devam eden Karain Mağarası için, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi ve Karain Mağarası Kazı Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran: “Bütün çağlarda, hatta Roma Dönemi’ne kadar insanların bu mağarayı sürekli kullandığını biliyoruz. Girişindeki duvarlarında adak kitabeleri mevcut. Burada bir dağ tanrıçasına tapınma olayı var.” ve “Mağaranın en önemli özelliklerinden biri de Neandertal insanların burada yaşamış olması. Neandertal insanlarının kalıntılarna Türkiye’de sadece Karain Mağarası’nda rastlanıyor, başka bir yerde Neandertal kalıntısı yok.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

1994 yılından beri “UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici” listesinde yer alan mağaranın kalıcı listeye alınması hususunda Taşkıran’ın yaptığı bir diğer açıklama şöyle: “Karain Mağarası UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aday ören yerlerinden biri. Buraya daha önce UNESCO’dan uzmanlar geldi, incelediler. Bazı eksiklikler buldular. Bunun üzerine bölgede çevre düzenlemesi yapıldı, eksikler tamamlandı. Tek eksiğimiz müzenin yeniden faal hale getirilmesi. Çünkü bir tadilat gördü müze ama henüz teşhir tanzimi yapılmadı. Onun da çalışmaları başladı. Aşağıdaki müzeyi de oluşturabilirsek UNESCO Dünya Kültür Kalıcı Mirası listesinde Karain Mağarası da yer alacak”.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal