Kara Çınar’la ‘geceyi yaşa!’

Kara Çınar’la ‘geceyi yaşa!’

Çınar Yayınları, “Geceyi Yaşa!” sloganıyla yeni bir kitap dizisi hazırlıyor. “Kara Çınar” adlı dizinin editörlüğünü Yankı Enki üstleniyor.

Çeşitli bilimkurgu, korku, polisiye ve doğaüstü metinlerin yer aldığı “Kara Çınar” dizisi modern, klasik ve “anti-klasik” edebiyat eserlerinden oluşuyor.

Dizinin ilk kitabı Steven L. Peck’in, Yosun Erdemli’nin çevirisiyle Türkçeye kazandırılan “Kısa Bir Cehennem Ziyareti” adlı fantastik-korku romanı.

Peck, bu kısa romanında, Borges’in ünlü “Babil Kitaplığı” öyküsüne yeni bir yorum getiriyor ve gotik edebiyatın öncü eserlerinden biri olan Vathek’ten beri işlenen ölümsüzlük ve umutsuzluk kavramları üzerine farklı bir anlatıya imza atıyor:

“Sıradan bir adam olan Soren Johansson öldüğünde, kendini cehennemde bulur. Orada onu sonsuz bir umutsuzluk, işkence ve hüzün beklemektedir ama bu cehennem ona öğretilenlerden yine de çok farklıdır: Burası, yazılabilecek tüm kitapların var olduğu bir yerdir ve oradan kurtulabilmek için kendi hayatının anlatıldığı kitabı bulmak zorundadır.

Biliminsanı ve yazar Steven L. Peck, varoluşu, ölümü, sonsuzluğu sorguladığı bu metafizik romanında, Borges’in ünlü “Babil Kitaplığı” öyküsüne yeni bir yorum getiriyor ve gotik edebiyatın öncü eserlerinden biri olan Vathek’ten beri işlenen umutsuzluk ve ölümsüzlük kavramları üzerine karanlık bir anlatıya imza atıyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal