Kadın astronotların uzay yürüyüşü ‘uygun kıyafet olmadığı için’ iptal edildi

Kadın astronotların uzay yürüyüşü ‘uygun kıyafet olmadığı için’ iptal edildi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Anne McClain ile Christina Koch’un birlikte yapacakları tarihi uzay yürüyüşü, “uzay giysilerinin bedenlerinde yaşanan sıkıntı” gerekçesiyle iptal edildi. Bu yürüyüşle tarihte ilk kez iki kadın astronot uzayda birlikte yürümüş olacaktı.

NASA tarafından yapılan açıklamada, ellerinde astronotlara uyacak bedende yeterli uzay giysisinin olmaması nedeniyle “planların değiştiği” duyuruldu.

Astronotlar Anne McClain ile Christina Koch’un aynı beden giysiye ihtiyacı olduğunun fark edilmesi üzerine uzay yürüyüşünün planladığı 29 Mart’a kadar ancak bir tane giysi yapılabileceği ortaya çıktı. Bu giysiyi de Koch’un giymesine karar verildi. Yürüyüşte ona bir erkek astronot eşlik edecek.

NASA’nın yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“Görev yöneticileri, istasyondaki uzay giysilerinin elverişliliği açısından görevlendirmeyi ayarlamayı kararlaştırdı. McClain, ilk uzay yürüyüşü sırasında medium beden üst gövde giysisinin kendisine uyduğunu öğrendi. Ancak 29 Mart’a kadar sadece bir tane medium beden üst giysi yapılabileceği için, bunu Koch giyecek.”

NASA, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise “Uzay yürüyüşleri bir meydan okumadır, ancak doğru ekipman işi kolaylaştırır. Uzay giysileri en önemli donanımdır. En iyi uyum için görevlendirmeyi güncelledik” notunu düştü.

Koch’a bir erkek astronot eşlik edecek

Öte yandan NASA, Christina Koch’a Anne McClain yerine Nick Hague’ın eşlik edeceğini duyurdu.

Daha önce Hague ile göreve giden McClain, uzay yürüyüşü yapan 13’üncü kadın olarak tarihe geçmişti.

Koch ise uzay yürüyüşü yapan 14’üncü kadın olacak.

Yürüyüş 29 Mart’ta

29 Mart’ta gerçekleşecek olan 7 saatlik yürüyüşte astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan dışarı çıkarak, geçen yaz yerleştirilen pilleri değiştirecek.

Yürüyüşte astronotları, NASA’nın Teksas eyaletindeki Johnson Uzay Üssü’nden uçuş kontrol direktörü Mary Lawrence ve Kristen Facciol yönlendirecek.

 

 Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar