Kadıköy’deki ‘Avanak Avni’ heykeli çalındı

Kadıköy’deki ‘Avanak Avni’ heykeli çalındı

Karikatürist Oğuz Aral’ın  yarattığı karakterlerden biri olan “Avanak Avni”nin Kadıköy’de bulunan heykeli çalındı.

Perşembe günü gece saatlerinde Hasanpaşa Mahallesi, Kurbağalıdere Caddesi’nde yaşanan olayda, Oğuz Aral’ın heykeli ile yan yana duran “Avanak Avni” heykelinin, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce balyozla kırılarak çalındığı fark edildi.

Heykelin çalındığını fark eden belediye çalışanları, durumu polise bildirdi. Heykelin bulunduğu yere gelen polis ekipleri çevrede bulunan güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Çevre esnaflarından Yavuz Demir, heykeli çalanın geri dönüşümcüler olabileceğini belirtti.  Demir’e göre “Avanak Avni” heykeli Oğuz Aral’ın heykelinden daha hafif olduğu için sadece onu çalabildiler. Demir şöyle diyor:

“Geçtiğimiz Perşembe günü olmuş bu olay, biz de burada esnafız zaten. Bunu yapan büyük ihtimalle geri dönüşümcüler değerli bir maden olduğunu veya demir yığını olduğunu düşünüp, satmak için çaldılar. Diğer heykeli de götürürlerdi biraz hafif olsaydı. Çok ağırdı ki, götüremediler. Küçükten yana şanslarını denediler. Geçtiğimiz günlerde arka sokakta gözlerimle şahit oldum. Paket servisine giderken, mazgalları söküp arabalarına yükleyip götürdüklerini gördüm. Benim engellememle beraber toplayıp geri getirdiler, yerine bile takmadılar. Belediye ekiplerine haber verdim. Gece 05.00 gibi belediye ekipleri geldi. Aldıkları şeyleri geri taktılar. Bütün sokakları kontrol ettiler. Mazgal kapakları birçok yerde eksikti. Bu meydana güvercinlerle beraber güzel bir hava veriyordu. En azından belediye ekipleri çalınan heykelin yenisini getirsinler ya da yenisini yapsınlar.” 

Oğuz Aral, Avanak Avni karakterini ofis-boy olarak çalışan Rıza Külegeç isimli çocuktan esinlenerek yarattı. Avanak Avni karikatürü, uzun yıllar Gırgır Dergisi’nde yayımlandı.

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal