Kaan Müjdeci’den yeni film: ‘İguana Tokyo’

Kaan Müjdeci’den yeni film: ‘İguana Tokyo’

“Sivas” adlı ilk uzun metraj filmiyle 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü başta olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok ödüle değer görülen Kaan Müjdeci’nin ikinci uzun metraj filmi “İguana Tokyo”, Türkiye-Japonya-Almanya ortaklığında çekildi.

Tokyo’daki evlerine yerleştirdikleri artırılmış bir gerçeklik oyunuyla anne, baba ve çocuk arasında yaşananları ilişkilendiren film, yaşananların tek tanığı olan iguananın gözünden anlatılıyor.

Müjdeci’nin çekimlerinin büyük bir kısmını Tokyo’da gerçekleştirdiği filminde başrolleri Saadet Işıl Aksoy, Ertan Saban ve Deniz Ülkü paylaşıyor. Filmde Akira Mori de rol alıyor.

“The Favourite” (Sarayın Gözdesi)  filmiyle en iyi kurgu dalında Oscar’a aday gösterilen Yorgos Mavropsaridis’in kurgusunu üstlendiği filmin görüntü yönetimi ise Altın Ayı ödüllü “On Body and Soul” (Beden ve Ruh) filminin de görüntü yönetmeni olan Máté Herbai’ye ait. Müziklerinde Kazuya Nagaya ve Soundwalk’un imzası olan filmin sanat yönetmenliğini Meral Efe Yurtseven ve Emre Yurtseven, dijital sanat yönetmenliğini Ali Demirel üstleniyor. Kaan Müjdeci ve Ryohei Tsutsui’nin yapımcı, Kanat Doğramacı’nın ise ortak yapımcı olduğu filmin yardımcı yapımcıları ise Tatiana Detlofson, Madlen Kamhi, Tanay Abbasoğlu ve Ali Emir Tapan.

69. Cannes Film Festivali kapsamındaki Cannes Atölye – Cannes L’Atelier’e seçilen toplam 15 projeden biri olan “Iguana Tokyo”, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’dan 1 milyon TL destek fonu almaya hak kazanmıştı. Öte yandan film, Japonya’da 1974’ten bu yana Kültür Bakanlığı UNIJAPAN kuruluşu tarafından sağlanan Bunka-cho film fonundan da destek almıştı.

76. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında yer alan Venedik Gap Finansman Marketi’ne de katılan “İguana Tokyo”, burada en çok görüşme talep edilen projelerden biri oldu.

‘İguana Tokyo Prologue’

Müjdeci, filmini “İguana Tokyo Prologue” adlı bir sanat eserine dönüştürmüş, eserini, Tokyo Arts and Space Hongo’daki “Compiling Behaviors, Digesting Actions” başlıklı sergide sanatseverlere sunmuştu. Mühendis Conner Kirk ve programlama uzmanı Zach Aikman’nın yardımlarıyla inşa edilen “Iguana Tokyo Prologue” için Müjdeci, kaleme aldığı senaryodan yola çıkarak zaman/mekân algısını değiştiren ve iki farklı bilgisayar tarafından kontrol edilen bir makine tasarlamıştı.

Müjdeci’nin bir sarmal sinema örneği olan “İguana Tokyo Epilog” adlı eseri ise İstanbul’da sergilenecek.

“İguana Tokyo” filminden fragman ve görseller:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar