John Cage’in çalınması 639 yıl sürecek bestesinde yeni nota değişimi 2022’de

John Cage’in çalınması 639 yıl sürecek bestesinde yeni nota değişimi 2022’de

ABD’li besteci ve müzik teorisyeni John Cage’in 2001’de başlayan ve 2640’ta sona erecek dünyanın en yavaş konseri pandemi şartlarında bile devam ediyor. Geçtiğimiz ay 14’üncü kez notanın basıldığı konserde yeni notaya 5 Şubat 2022’de geçilecek.

John Cage‘in “As Slow as Possible” (Mümkün Olduğunca Yavaş) adlı bestesinin 639 yıla yayılan icrası müzisyenin “ORGAN²/ASLSP” adlı projesinin Almanya’nın Halberstadt kentinde yer alan Aziz Burchardi Kilisesi’ndeki devasa bir organ ile çalınmasından oluşuyor.

5 Eylül 2020’de yedi yıl aradan sonra 14’üncü notanın çalındığı konserde nota değişimine dek aynı ses duyuluyor. Notanın değiştiği özel anlarda ise yerel ve uluslararası müzik takipçileri her seferinde Halberstadt’ta toplanıyor.

Sekiz sayfalık notadan oluşan “As Slow as Possible” organ ve piyanoyla çalınıyor. 2001’de başlayan konserin bir sonraki nota değişiminin 5 Şubat 2022 tarihinde yapılması planlanıyor.

Pandemiye rağmen devam etti

Bestenin yaratıcısı Cage, 1992 yılında hayatını kaybetse de organizasyonun düzenlenmesinden sorumlu  John Cage Organ Vakfı projeyi uyguluyor. Vakfın başkanı Rainer Neugebauer, Olimpiyat Oyunları’nın veya Dünya Ekonomik Forumu’nun aksine, bu etkinliğin Covid-19‘a rağmen ertelenemeyeceğini söyledi. Ancak son nota değişiminde birçok müzik takipçisi salgın nedeniyle vize alamadığı için Almanya’ya giremedi. Gelenlerden birçoğu sosyal mesafe koşulları gereği konser sırasında kilisede olamadı.

Vakıf, bitimine 620 yıl kalan bestenin devamlılığı için bazı ekonomik sıkıntıların aşılması gerektiğini, şu an konserin sadece gönüllülerin çabası ve bağışlarla devam ettiğini açıkladı. Konseri devamı için daha fazla bağış bekleniyor.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal