Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam

Jeanne Moreau’nun kariyerindeki 10 unutulmaz film

Jeanne Moreau’nun kariyerindeki 10 unutulmaz film

Fransız sinemasının ikon sanatçısı Jeanne Moreau 89 yaşında hayatını kaybetti. Moreau, 60’lı yıllara damgasını vuran Fransız yeni dalga sinemasının en önemli figürlerindendi. Her ne kadar François Truffaut’nun “Jules et Jim” filmiyle  anılsa da Moreau ona ödüller getiren birbirinden güzel filmlerde rol almıştı. İşte unutulmaz 10 filmle Jeanne Moreau’nun sinema kariyeri.

Ascenseur pour l’échafaud  – İdam Sehpası (1958)

Bulgar asıllı Fransız yazar Noël Calef’in aynı adlı romanından senaryosunu Roger Nimier’le birlikte yazan Louis Malle aynı zamanda filmin yönetmenliğini de üstlenmiştir ve bu onun ilk uzun metraj filmidir.

Başlıca rollerinde Jeanne Moreau ile birlikte Maurice Ronet, Lino Ventura, Georges Poujouly ve Yori Bertin’in yer aldığı filmin özgün müziğini de ünlü siyahi Amerikalı caz trompetçisi Miles Davis (1926 – 1991) yapmıştır. Film aynı zamanda ufukta gözüken Fransız Yeni Dalga sinema akımının da ilk habercisi sayılabilir.

Les Amants – Âşıklar (1958)

Louis Malle’in bu ikinci filmi, Fransız diplomat, arkeolog ve yazar Dominique Vivant’ın 1777’de yayımladığı Point de Lendemain adlı erotik romanından uyarlanmıştır. Romanın konusu 18. yüzyılda geçerken filmde olaylar 1950’lerde geçmektedir. Başlıca rollerinde Jeanne Moreau ile birlikte Jean-Marc Bory, José Luis de Villalonga, Alain Cuny ve Judith Magre’nin oynadıkları filmin tema müziği Johannes Brahms’ın 1862’de yaylı çalgılar için bestelediği Op.18 1 No’lu si bemol majör oda müziğidir. Filmin siyah beyaz görüntülerini ise yine Yeni Dalga akımının ünlü bir ismi olan Henri Decaë çekmiştir.

La notte – Gece (1961)

İtalya-Fransa ortak yapımı psikolojik dramatik filmdir. Film Türkiye’de ilk kez Kasım 1963’te sinemalarda gösterilmiştir. Filmin Türkiye’deki ikinci gösterimi ise Ağustos 1971’de Türk Sinematek Derneği’nde yapılmıştır.

Sinemaya belge filmler çekerek başlamış, İtalyan sinemasının kendine has usta yönetmeni Michelangelo Antonioni’nin yönettiği filmin özgün senaryosunu da yine Antonioni, Ennio Flaiano ve Tonino Guerra’yla birlikte yazmıştır. Başlıca rollerinde Marcello Mastroianni, Jeanne Moreau, Monica Vitti ve Bernhard Wicki’nin oynadıkları filmin siyah beyaz görüntülerini Gianni Di Venanzo çekmiş, müziklerini ise Giorgio Gaslini yapmıştır.

“Gece”, Antonioni’nin II. Dünya Savaşı sonrası İtalyan burjuvasının açmazlarını irdelediği, paranın ve teknolojinin getirdiği rahatlığın bu insanları iletişimsizliğe ve boşluğa itip bunalttığını ve dolayısıyla onları mutsuzlaştırdığını hatta onlara gelecekten de pek fazla umut bırakmadığını anlattığı ve gayriresmi olarak “İletişimsizlik Üçlemesi” adı verilen (bazen “Anlamsızlık ve Yabancılaşma Üçlemesi” olarak da anılır) üç filminden ikincisidir. Üçlemenin ilk filmi, 1960’da çektiği L’Avventura (Macera), sonuncusu ise 1962 tarihli L’Eclisse (Batan Güneş)’tir. Diğer oyuncular değişirken Monica Vitti her üç filmde de rol almıştır.

Jules et Jim – Jules ve Jim (1962)

Henri-Pierre Roché’nin aynı adı taşıyan romanından uyarlanan, yönetmenliğini  François Truffaut’nun yaptığı 1962 yapımı Fransız filmi, iki erkek ve bir kadın arasındaki üç kişilik aşkın sinema tarihindeki en güzel anlatımlarından biridir. Yakın arkadaş olan Jules ve Jim’in hayatları, Catherine ile tanışınca bambaşka bir yöne doğru savrulur. Her ikisi de aynı kadına âşık olsa da Catherine, ilk başlarda sadece Jules’a ilgi duyar. Bildik kadın kimliğinin çok dışında bir karaktere sahip olan Catherine için hayat, alışıldık sınırların çok ötesinde bir anlam taşımaktadır.

La Baie des Anges – Melekler Körfezi (1963)

Jacques Demy’nin yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu yazdığı filmde Jeanne Moreau’nun yanı sıra  Henri Nassiet, Claude Mann, Paul Guers ve Andre Certes rol almakta. Jean bir bankada memurdur. Meslektaşı Caron ise bir kumarbazdır ve Jean’a da bu kötü alışkanlığı kazandırır. Daha sonra Jean, Jackie ile tanışır. Onların aşkı, ruletteki şanslarını takip edecektir.

Diary of a Chambermaid – Bir Oda Hizmetçisinin Günlüğü (1964)

İspanyol yönetmen Luis Buñuel’in burjuva sınıfını yeren, onların zayıflıklarını gösteren filmi, Paris’ten bir başka Fransız şehrinde zengin bir aile yanına hizmetçi olarak güzel Charlote’un zengin ev sahipleri (yada burjuvazi) karşısındaki hikâyesidir. Ancak gün gelecek, evin küçük kızı Clair’e evin uşaklarından birisinin ormanda tecavüz etmesi ve daha sonra öldürmesiyle filmin ve Charlote’un davranışları değişecektir. Sürrealist ögelerin yer almadığı filmde burjuva sınıfı ve zaman zaman muhafazakâr ve faşist ögeler yerden yere vurulmaktadır.

Viva Maria! (1965)

Brigitte Bardot ve Jeanne Moreau başrolleri paylaştığı film komedi macera türünde. Bardot ve Moreau, adları Maria olan ve 20. yüzyılın başlarında tanışıp birlikte birer devrimciye dönüşen iki kadını canlandırır. Ayrıca George Hamilton devrimin lideri Florès rolündedir. Film Louis Malle tarafından yazılıp yönetilmiş ve Eastman Color tarafından filme çekilmiştir. Moreau bu rolle Bafta Ödülüne değer görülmüştür.

Mademoiselle (1966)

Jean Genet’nin öyküsünden Marguerite Duras’nın senaryosuyla sinemaya aktarılan film, bir taşra kasabasına atanan öğretmenin yakışıklı bir çiftçiyle yaşadığı ilişkiyi konu alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Tony Richardson var.

La mariée était en noir – Siyah Gelinlik (1968)

Truffaut’nun hayranı olduğu ve Hitchcock’un da eserlerini sık sık sinemaya uyarladığı bir yazar olan William Irish’in romanından beyazperdeye aktarılan film, nişanlısı beş adam tarafından vahşice öldürülen Julie’nin intikam öyküsünü anlatır. Katilleri tek tek öldürmek için yemin eden Julie’yi Fransız oyuncu Jeanne Moreau’nun canlandırdığı filmin müzikleri, yine bir Hitchcock müdavimi olan Bernard Herrmann’a aittir. Film türünün en iyilerinden biri olarak görülmektedir.

The Old Lady Who Walked in the Sea (1991)

Yönetmenliğini Laurent Heynemann’ın üstlendiği filmde Jeanne Moreau güçlü bir kerekter rolüyle karşımızda. En iyi kadın oyuncu dalında César ödülüne değer görülen filmde Moreau’ya Michel Serrault ve  Luc Thuillier eşlik ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal