Japonya’da iki üniversite daha ‘ayrımcılık’ skandalına karıştı

Japonya’da iki üniversite daha ‘ayrımcılık’ skandalına karıştı

2011 yılından beri kadın ve yaşlı adaylarının giriş sınavındaki notlarını düşüren Tokyo Tıp Üniversitesi’nin “ayrımcılık” yaptığı öğrenilmiş ve  lisansı iptal edilmişti. Japonya’da tıp okulları olan Juntendo ve Kitasato üniversitelerinin de kadın adaylarına “ayrımcılık” yaptığı ortaya çıktı.

Tokyo Tıp Üniversitesi’nin yarattığı “ayrımcılık” skandalından sonra ülkedeki seksen bir üniversiteyi kapsayan bir incelemeyle, diğer okullarda da benzer cinsiyetçi uygulamaların olup olmadığı denetlenmeye başlamıştı. Japon medyasında yer alan haberlere göre, incelemeler neticesinde tıp okulları olan Juntendo ve Kitasato üniversitelerinin, kadın adaylarının notlarını sistematik olarak azalttığı ortaya çıktı.

The Asahi Shimbun gazetesine konuşan Juntendo Üniversitesi Dekanı Hiroyuki Daida, söz konusu cinsiyetçi uygulamanın “erkek adaylara yardımcı olmak” için yapıldığını söyledi. Daida şöyle dedi:

“Kadınlar zihinsel olarak erkeklerden daha çabuk olgunlaşıyor. Üniversite sınavına girilen yaşlarda kadınların iletişim becerileri de erkeklerden daha gelişmiş oluyor. Yani, bu uygulama erkek adaylara yardımcı olmak için bir önlemdi.”

Ayrıca Daida, okulun yurt imkânlarının da kadınlar için uygun olmadığını belirtti. Yetkilier ise okulun açıklamasını “kabul edilemez” şeklinde değerlendirdi.

Lisansı iptal edilen Tokyo Tıp Üniversitesi de uygulamanın nedenini, “kadınların aile kurmak için meslekten uzaklaşmaları” olarak açıklamıştı.

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal