İyon kentleri 3 bin 200 yıl sonra yeniden ittifak kuruyor

İyon kentleri 3 bin 200 yıl sonra yeniden ittifak kuruyor

Milattan önce 1200’lü yıllarda kurulan ve çağdaş dünyayı şekillendiren İyon uygarlığını oluşturan antik kentlerin tanıtımı için Ege belediyeleri, Seferihisar ve Selçuk belediyeleri öncülüğünde bir araya geldi. Yunanistan’ın Samos Karlovassi Belediyesi de ittifaka dahil olacak.

Antik İyon uygarlığına ev sahipliği yapan kıyı Ege’de Efes, Teos ve Lebedos antik kentlerinin ortak tanıtımı için ilk işbirliği protokolünü Seferihisar ve Selçuk belediyeleri imzaladı.

Dünya turizm pastasından daha fazla pay almak isteyen Ege’de komşu Türk-Yunan belediyeleri, İyon kentleri destinasyonu ile buluşacak. Projeyle Amerika başta olmak üzere gelişmiş ülke vatandaşlarını çekmek,  yeni bir turist kitlesiyle buluşmak ve mevcut kültür turizmi müdavimlerinin daha fazla konaklamasını sağlamak amaçlanıyor.

Seferihisar ve Selçuk belediyeleri, İzmir’in bir yıl boyunca yakaladığı turist kadar turist getirmeyi, Seferihisar ve Selçuk’taki otellerin 12 ay boyunca doluluk oranını artırmayı hedefliyor.

Ulusal ve uluslararası alanda ortak tanıtım, tanıtım materyallerinde Efes ve Teos’un birlikte yer alması, turizm şirketlerinin tur rotalarına Teos, Lebedos ve Efes’i eklemesi için çalışma yapılması amacıyla oluşturulan protokol iki belediyenin meclislerinden onay aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Bilim ve sanatın yeşerdiği ilk medeniyet olan İyon kentlerini iyi anlatmamız gerek. Efes, Teos, Lebedos antik kentleri bir dünya mirası… Özellikle uluslararası arenada bu değerlerimizi daha fazla öne çıkaracağız” dedi.

Destinasyon turizminin önemine vurgu yapan Yetişkin, Samos’ta da İyon’lara ait antik kent olduğunu belirterek, “Konumu ve kültürüyle bize yakın olan Samos adasıyla daha çok işbirliği yapabileceğimize inanıyorum. Samos Karlovassi Belediye Başkanı Alexis Limberis’le konuyu paylaştım. Samos da bu sinerjinin içinde olmak istiyor” dedi.

 

Kaynak: Arkeolojik Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal