İtalyan sanatçı Canonica’nın 89 yıllık Atatürk büstü, Kütahya’da müzede sergileniyor

İtalyan sanatçı Canonica’nın 89 yıllık Atatürk büstü, Kütahya’da müzede sergileniyor

İtalyan heykeltıraş, ressam ve besteci Prof. Dr.  Pietro Canonica’nın 1930’da yaptığı Atatürk büstü, Kütahya’nın Simav ilçesindeki kent müzesinde koruma altına alındı.

Müzede koruma altına alınan tunç Atatürk büstünün, İstanbul Taksim Meydanı’nda bulunan Cumhuriyet heykelini de yapan İtalyan heykeltıraşı Prof. Dr. Pietro Canonica’nın imzasını taşıdığı belirtildi.

Müze ziyaretinde bulunan Simavlı gazeteci yazar Alaattin Gürırmak, şunları söyledi:

“1869-1959 yılları arasında yaşamış olan ünlü İtalyan heykeltıraşın 1930 yılında yapmış olduğu tunç Atatürk heykeli, ilk önce Simav’ın asırlık çınarlarının altında bulunuyordu.”

Pietro Canonica hakkında:

1869 yılında İtalya’da doğdu.

Torino’da Accademia Albertina’da heykeltıraş Odoardo Tabacchi ile ressam Enrico Gambi’nin öğrencisi oldu.

1889’da Torino’da ilk sergisini açtı. Bundan dört yıl sonra Paris’te sergilediği “Dopo il voto” (Seçimden sonra) adlı heykeliyle tanındı.

Roma’da, Academia di Belle Arti’de uzun yıllar müdürlük yaptı ve heykeltıraşlık alanında eğitim verdi.

İtalya’da, I. Dünya Savaşı’nda ölen askerler anısına birçok anıt yapan Canonica; eserlerinde klasik heykeltıraşlığın izlerini gösteren ağırbaşlılık ve soyluluğu yansıtmakla birlikte karakterlerin iç dünyasını yansıtan dokunuşlarda da bulundu. Özellikle atlı heykellerinde, atların anatomisi ve canlılığını yansıtma biçimiyle takdir gördü.

1928’de Roma’daki St. Peter Bazilikası’na Papa XV. Benedict’in bir heykelini yaptı.

1929’da İtalya Akademisi üyesi seçildi.

Heykeltıraşlığın yanı sıra resim ve müziğe de ilgi duyan Canonica, manzara ve portre çalışmaları yaptı. Cravero de Vittore Veneziani’den müzik eğitimi aldı. “La Sposa di Corinto”, “Enrica di Mirval”, “Miranda” ve “Medea” adlı operaları başarı kazandı.

Ankara Zafer Meydanı’ndaki tunçtan Atatürk heykeli, Ankara Etnografya Müzesi önündeki tunçtan Atatürk heykeli, İzmir’deki atlı Atatürk anıtı ve İstanbul Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet abidesinde imzası bulunan Canonica, 1959 yılında, 90 yaşında hayata veda etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar