İtalya’da ‘Kürt Kültürü Anlatımı Festivali’ düzenlenecek

İtalya’da ‘Kürt Kültürü Anlatımı Festivali’ düzenlenecek

İtalya’nın Torino kentinde 10-13 Nisan’da “Kürt Kültürü Anlatımı Festivali” düzenlenecek. Festival Chalak Events, Acmos, Retrò Scenayê, Comitato Salvagente ve Paris Kürt Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenecek.

Torino kentinden aktivistler ile şair, yazar, akademisyen, müzisyen ve yönetmenlerden oluşan konuklar 10-13 Nisan’da, dört gün boyunca Kürt kültürünü anlatacak.

Bianet’ten Murat Bayram’ın haberine göre, festival “Kültürel Sınırsızlık” (Cultural Sconfinate) etkinlikleri kapsamında düzenleniyor.

Konser, kültür anlatımı, sunum, film gösterimi yapılacak programa Kawa Nemir (çevirmen, şair), Fatma Savci (şair), Bextiyar Elî (yazar), Özlem Belçim Galip (akademisyen), Engin Sustam (sosyolog), Mîrza Metîn (tiyatrocu), Bülent Gündüz (film yönetmeni), Ganî Mîrzo (müzisyen) ve Yalda Abbasî (ses sanatçısı) katılacak.

‘Dicle ve Fırat’ız

Festivalin mottosu, 17. yüzyılda yaşamış olan şair Melayê Cizîrî’nin dizesi:

“Feyza me şuphê Nîl e, em Dîcle û Ferat in”. (Feyz aldığımız Nil gibi, biz Dicle ve Fırat’ız)

‘Festival Kürt kültürünü tanıtmak için büyük adım’

Chalak Events kurucularından Tofan Sünbül, en büyük amaçlarının Kürt kültürünü tanıtmak olduğunu dile getirdi:

“En büyük amacımız Kürt kültürünü tanıtmak. İtalya’da düzenleyeceğimiz festival bu yolda büyük bir adım.”

“Biz beş öğrenci İstanbul’da Chalak Events platformunu kurduğumuzda bu vizyonla yola çıkmıştık. Bu nedenle yaptığımız etkinlikleri, afiş ve tanıtımlarını İngilizce de yazdık.”

“Bir başka amacımız da Kürt ve İtalyan müzisyen, yazar, akademisyen, tiyatrocu ve çevirmenlerin ilişkilerini güçlendirmek.”

“Tüm bunların yanında Avrupa’da okuyan gençlerin bir araya gelip yeni bir sinerji oluşturacağına inanıyoruz.”

“İtalya’daki partnerimiz, Acmos Derneği de beş gönüllü öğrenci tarafından oluşturulmuş. Ben de festivale katılacağım. Acmos konaklama, misafir ve sanatçıların ağırlamasını üstlendi. Onlara yer rezerve etti.”

“Ben ve arkadaşlarım bu festival nedeni ile çok heyecanlıyız. Bu bizim için çok değerli. Açıkçası duygularımı tam tanımlayamıyorum… Bu festivalin bir parçası olmak gurur verici. Umarım Kürt kültürünün dünyaya tanıtması için bir damla da olsa katkımız olur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal