İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı 21-22 Eylül’de

İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı 21-22 Eylül’de

21-22 Eylül’de  gerçekleşecek İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı,  Kadir Has Üniversitesi’nde yapılacak.

Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent Laboratuvarı Studio-X İstanbul’un düzenlediği konferans, 0-3 yaş grubu çocukların gözünden şehrin nasıl algılandığını gösteriyor. Çocuk ve şehrin ilişkisi, şehirde çocuk için oyun alanları ve imkanlarının ele alınacağı konferansa mimarlık, akademi, sanat ve siyaset alanlarından çok sayıda konuşmacı katılım sağlayacak. Etkinlik herkese açık ve ücretsiz yapılacak.

Bernard van Leer, Kadir Has Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent Laboratuvarı Studio-X İstanbul ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV)’in oluşturduğu İstanbul95 programı, üç yaşında bir çocuğun doksan beş santimetrelik boyundan İstanbul’a bakabilmesinin yararlarını ele alıyor. Bu amaç doğrultusunda program boyunca çeşitli seminer, konferans ve atölye çalışmaları düzenlenecek.  Konferansın konuşmacıları arasında World Urban Parks’ın başkanı ve 8-80 Cities’in kurucusu Gil Penalosa, Center for Urban Pedagogy’nin kurucusu ve tasarımcı Damon Rich, tasarım ve mimari eleştirmeni ayrıca Curbed’in yazarlarından Alexandra Lange, Play England’ın eski direktörü ve Rethinking Childhood’un kurucusu Tim Gill ve Carve’in kurucusu ve Zorlu Center’daki oyun parkınının tasarımcısı Elger Blitz gibi isimler yer alıyor.

Erken çocukluk döneminde insan beyninin %85’lik kısmının gelişimini tamamlaması hakkında da farkındalık yaratmayı amaçlayan etkinlik, Bernard van Leer Vakfı’nın maddi ve teknik desteğiyle İstanbul95 programı bünyesinde gerçekleştiriliyor. Özellikle ekonomik ve sosyal açıdan yetersiz ortamlarda yetişen çocuklara yardım sağlamayı hedefleyen Bernard van Leer Vakfı, en az elli ülkede erken çocukluk dönemi üzerine çeşitli çalışmalar düzenledi. Vakıf 1994’ten beri Türkiye’de de çalışmalar yapıyor.

Borusan Holding’in sponsor olduğu Studio-X İstanbul, şehirlerin günümüzde ve gelecekte yaşayacağı sorunları belirleyebilmeyi ve yeni fikirler ile çözüm odaklı düşünebilmeyi amaçlıyor. Studio-X İstanbul çalışmalarını Columbia Global Centers | Turkey ile yürütüyor. Bu kapsamda yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarını fikir alışverişinde bulunacakları ortak bir alanda buluşturuyor

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar