Reklam Reklam

İstanbul Opera ve Balesi Müdürü Arıkan: ‘Hak ettiğimiz salonlara kavuşmak istiyoruz’

İstanbul Opera ve Balesi Müdürü Arıkan: ‘Hak ettiğimiz salonlara kavuşmak istiyoruz’

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, TÜİK verilerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKM ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen yıla ilişkin opera-bale seyircileri ve temsillerle ilgili istatistiklerine göre, opera ve bale salonlarında oynanan eser sayısı 2015-2016 sezonunda, 2014-2015 sezonuna göre yüzde 10.5 azalarak 170 oldu. Oyun sayısıyla birlikte, seyirci sayısında da düşüş görüldü. Seyirci sayısı 2015-2016 sezonunda, 2014-2015 sezonuna göre yüzde 19.1 azalarak 272 bin 578 kişi oldu. Sezonlar itibarıyla karşılaştırıldığında; 2015-2016 sezonunda, 2014-2015 sezonuna göre opera ve bale salonlarında gösteri sayısı da yüzde 9.7 azalarak 685 oldu.

‘Sayılar gerçeği tam olarak yansıtmıyor’

İstatistiklerle ilgili görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan’a göre sayıların ortaya koyduğu tablo aslında gerçeği yansıtmıyor.

“İçinde bulunduğumuz koşullar sayıları yorumlamada bize yol göstermeli. Tüm kurumların zarar gördüğü, terörün tırmandığı bir dönemde, opera ve baleye gelen seyircileri kutlamak gerek” diyen Arıkan’a göre İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin tek sorunu var, o da ‘sahne’. Şu anda kullanabildikleri tek salon olan Kadıköy’deki Süreyya Operası Sahnesi’nin küçüklüğünden dolayı istatistiğe konu olan sezonda temsil sayısının haklı gerekçelerle azaltıldığını anlatan Arıkan, bu küçük salona rağmen son yıllarda, Türkiye’de ve İstanbul’da ilk kez yeni eserlerin sahnelendiğini ve seyircinin de ilgisinin çok yoğun olduğunu sözlerine ekliyor.

‘Seyirciye güvenimiz tam’

Arıkan ayrıca hem seyircisine hem de kuruma güveninin tam olduğunu söylüyor:

“İstanbul gibi, bienallerin düzenlendiği, müzik festivallerinin kurumsallaştığı, yoğun bir sanat yaşamı olan bir kentte; orkestrası, korosu, balesi, solistleri ve teknik ekibiyle dev bir kurum olan İstanbul Devlet Opera ve Balesi, yoğun bir çaba içindedir. Avrupa ülkeleriyle karşılaştıracak olursak, bizim çok dinamik, yaş ortalaması çok genç bir seyirci kitlemiz var. Hak ettiğimiz salonlara kavuştuğumuzda, göreceksiniz sayısal veriler altüst olacaktır.”

‘AKM’nin yerine yeni salon yapılması harika bir haber’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılarak yerine yeni bir salon yapılacağı açıklamasıyla ilgili olarak ise Arıkan şunları söylüyor:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları, yıllardır süren umutsuzluğumuza, beklentilerimize ilaç gibi geldi doğrusu. Umarız yeni proje ile İstanbul hak ettiği sahneye kavuşur. Opera ve bale sanatlarının -diğer sahne sanatlarından farklı olarak- herhangi bir sahnede gerçekleşmesi mümkün olamıyor ve bilindiği gibi, uzun zamandır, gerçek anlamda opera ve bale sanatları ‘olması gerektiği gibi’ sahnelenemiyor. AKM’nin bu terk edilmişliğiyle yıkılması kaçınılmazdı, yeniden yapılacak olması geç de olsa harika bir haber!

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal