İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki teması: ‘Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı’

İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki teması: ‘Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı’

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 11-30 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan 47. İstanbul Müzik Festivali, 5 Şubat Salı sabahı (bugün) Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda yapılan basın toplantısıyla programını duyurdu. Müziğin aydınlanma yolculuğundaki yeri ve evrendeki zıtlıklardan doğan müziği merkezine alan festival, temasını  “Var Olanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı” olarak belirledi.

Osmanlı klâsik müzik geleneğinden caz müziğe, barok müziğin önemli isimlerinden 20. yüzyılın çarpıcı bestelerine kadar geniş bir programa yer veren festival 150 eserle, 15 farklı mekânda, 22 konseri ağırlayacak. Aya İrini Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Rahmi M. Koç Müzesi, Süreyya Operası, Zorlu PSM, Kapalıçarşı ve Neve Şalom Sinagogu festivalin ev sahipliğini üstlenecek.

Açılışı genç piyanist Seong-Jin Cho yapacak

Festivalin açılışını 17. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması’nda birinciliğe değer görülen genç piyanist Seong-Jin Cho yapacak. Türkiye’de ilk defa dinleyiciyle buluşacak olan piyaniste, şef ve sanat yönetmeni Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Açılış konseri 11 Haziran Salı akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek.

Onur Ödülü Prof. Dr. Rengim Gökmen’e

Festivalin bu yılki Onur Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü, Hacettepe Üniversitesi Devler Konservatuvarı öğretim üyesi, orkestra şefi ve devlet sanatçısı Prof. Dr. Rengim Gökmen’e değer görüldü. Rengim Gökmen’e ödülü, festivalin açılış töreninde takdim edilecek.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü Yuri Bashmet’e

Festvalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü, The Times’ın “hiç kuşku yok ki dünyanın yaşayan en büyük müzisyenlerinden biri” diye nitelediği şef ve solist Yuri Bashmet’e verilecek. Yuri Bashmet ödülünü, Moskova Solistleri ile 20 Haziran Perşembe akşamı Aaya İrini’de gerçekleştireceği konser öncesinde alacak.

Müzik Rotası konserleri Samatya’da

Müzik Rotası için İstanbul’un tarihi yerlerinden Samatya’yı belirleyen festival, burada ilk kez Altınmermer Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Surp Anarad Hığutyun (Günahsız Meryem Ana) Ermeni Katolik Kilisesi, Aya Konstantinos ve Eleni Rum Ortodoks Kilisesi ile Surp Hovhannes Ermeni Kilisesi’ne konuk olacak. 16 Haziran Pazar günü gerçekleşecek konserlerde sahne alacaklar: Ortaçağ ezgilerini özgün yorumuyla birleştiren Viyanalı topluluk Vivid Consort; Ermeni besteci Komitas’ın “Minyatürler”i ile Ahmed Adnan Saygun’un 1 numaralı “Yaylı Çalgılar Dörtlüsü”nü seslendirecek olan genç topluluk Saygun Quartet; iki savaş arası dönemin müziklerine odaklanan Ensemble Lumaka; “Kadim Sesler”, “Aşk Deyişleri”, “Yeni Ufuklar” adlı üç bölümlük bir müzik seçkisini sunacak olan şef  Burak Onur Erdem’in kurduğu koro Rezonans.

Lüksemburg Filarmoni Orkestrası ilk defa geliyor

Çinli piyanist Yuja Wang’a şef Gustavo Gimeno yönetimindeki Lüksemburg Filarmoni Orkstrası’nın eşlik edeceği konser, 15 Haziran Cumartesi akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek.

Grammy, Diapason d’Or, Charles Cros dahil pek çok ödüle sahip Lüksemburg Filarmoni Orkestrası festivale ilk defa konuk olacak.

Hafta Sonu Klâsikleri

Ücretsiz katılımın sağlanacağı Hafta Sonu Klâsikleri, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi ve Galata Kulesi Meydanı’nda düzenlenecek. 15 Haziran Cumartesi günü Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’ndeki konserde Viyanalı blok flüt üçlüsü Vivid Consort sahnede olacak. 29 Haziran Cumartesi günü ise 5. Donizetti Klâsik Müzik Ödülleri’nde Yılın Oda Müziği Topluluğu seçilen Golden Horn Brass, Galata Kulesi Meydanı’nda konser verecek.

İki sipariş eser, iki ilk seslendiriş

Festival, dünyada sadece kadın bestecilere değer görülen tek ödül olan Heidelberg Kadın Sanatçı Ödülü’nün geçen yılki sahibi Zeynep Gedizoğlu’na iki piyano eseri sipariş etti. Eserler, çağdaş müzik alanında takip edilen piyano ikilisi Ufuk ve Bahar Dördüncü tarafından 14 Haziran Cuma akşamı Süreyya Operası’nda seslendirilecek. İkiliye Şostakoviç ve Gedizoğlu’ndan Brahms’ın aşk şarkılarına dek uzanan bir repertuvarla Berlin RIAS Oda Korosu eşlik edecek.

İstanbul Müzik Festivali ile Sochi Festivali’nin üretken besteci Alexander Tchaikovsky’e sipariş ettiği eser de oda müziğinde birçok isimle iş birliği yapan şef ve solist Yuri Bashmet ve Grammy ödülü sahibi ilk Rus oda orkestrası olan Moskova Solistleri tarafından 20 Haziran Çarşamba akşamı Aya İrini Müzesi’nde seslendirilecek.

Festival, sipariş edilen eserlerin ilk seslendirilişine de ev sahipliği yapacak.

Yıldızlar Oda Müziği’nde Beethoven Yılı erken kutlanacak

Dünyada Beethoven Yılı olarak kutlanacak olan 2020’ye gönderme yapan Yıldızlar Oda Müziği serisinde Beethoven yorumcuları Isabelle Faust, Jean-Guihen Queyras ve Alexander Melnikov bir araya gelecek. Yıldızlar Oda Müziği-I başlıklı konser 16 Haziran Pazar günü İş Sanat Konser Salonu’nda düzenlenecek.

Rus müzisyenler Alezander Kniavez ve Boris Berezovsky’nin bir arada olacağı serinin ikinci konseri ise 18 Haziran Salı akşamı İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleşecek.

BİFO’dan ‘Don Kişot’

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Efdal Altun ve Çağ Erçağ solistliğinde Strauss’un “Don Kişot”unu seslendirecek.

Yanı sıra BİFO’nun eşlik edeceği Valeriy Sokolov, Narek Hakhnazaryan ve Yuilanna Andeeva, Beethoven’in “Üçlü Konçertosu”nu sahneye taşıyacak. Konser, 22 Haziran Cumartesi akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek.

Brahms’ın “Alman Requiemi”ne yeni soluk

Brahms’ın “Alman Requiemi”ne yeni bir soluk getirerek “Human Requiem”e eviren Berlin Radyo Korosu, 28-29 Haziran’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde konser verecek.

Jochen Sandig’in sahneye taşıdığı ve 2012 yılından bu yana seslendirilen eser, müziğin kişisel bir hâle büründüğünü gözler önüne seriyor.

Festival kadın müzisyenleri desteklemeye devam ediyor

Festivalin geçen yıl geleceğin kadın müzisyenlerini desteklemek için başlattığı “Yarının Kadın Yıldızları” projesi, faaliyetlerini sürdürüyor. Müzik kariyerinde desteğe ihtiyaç duyan kadın müzisyenler, “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenlere Destek Fonu”na başvurabiliyor.

Başvurular İKSV Genel Müdür Yardımcısı müzikolog Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyano sanatçıları Ufuk ve Bahar Dördüncü, klarnet sanatçısı Ayşegül Kirmanoğlu ve besteci Özkan Manav’dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek.

Desteğe değer görülen adaylar, Ayla Erduran’ın kanaat önderi ve konuk sanatçı olarak sahneye çıkacağı “Yarının Kadın Yıldızlar” adlı konserde dinleyiciyle buluşacak. Konser, 25 Haziran Salı günü Boğaziçi Üniversitesi Albert Lon Hall’de düzenlenecek.

Konser öncesinde gazeteci yazar Murat Yetkin moderatörlüğünde yapılacak söyleşide, milli paralimpik atlet Öznur Alamur ve Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Gözde Durmuş kişisel başarı hikâyelerini anlatacak.

Genç kadın müzisyenler, destek fonuna başvurularını 15 Mart Cuma saat 17.00’a kadar destekbasvuru@iksv.org adresinden yapabilir. Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’yla ve şartnameyle ilgili ayrıntılı bilgiler için: http://www.iksv.org/tr

Festivalin kapanışını Şanghay Filarmoni Orkestrası yapacak

Türkiye’de ilk defa konser verecek olan Şanghay Filarmoni Orkestrası, Liang Zhang yönetiminde ve Fazıl Say solistliğinde gecenin kapanışı yapacak.

Gecede Fazıl Say, Beethoven’in “3. Piyano Konçertosu”nu seslendirecek.

Çocuklara ve gençlere yönelik özel projeler

İstanbul Müzik Festivali, İKSV Alt Kat ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle çocuklara ve gençlere yönelik Birlikte Güçlü Sesler Korosu’nu hayata geçiriyor. Koro, farklı engelleri olan çocuklar ve gençlerle, Barış İçin Müzik Korosu’nu bir araya getiriyor.

Festival kapsamında 29 Haziran Cumartesi günü “Human Requiem” konseri öncesinde Zorlu PSM Amfi’de mini konser verecek olan Zeynep Eren Kovankaya şefliğindeki koroda, çocuklar ve gençlerin bir kısmı şarkıları seslendirirken diğer kısmı da işaret dili ile şarkılara eşlik edecek.

Ayrıca festival, Bernard Van Leer Vakfı’nın desteğiyle bir çocuk kitabı yayımlayacak. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Feyza Çorapçı’nın akademik danışmanlığını üstlendiği, hikâyesini Göknil Özkök Sezener’in kaleme aldığı ve editörlüğünü Burcu Ural Kopan’ın yaptığı kitap, çocuklara müziğin temel bileşenlerini öğretmeyi hedefliyor.

47. İstanbul Müzik Festivali çocuk kitabı Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde hazırlanacak. Festivalin anlaşmalı olduğu kitabevlerinden ücretsiz temin edilebilecek.

Konsere Doğru Etkinlikleri

Müzikseverlere besteciler ve eserler hakkında daha fazla deneyim sunmak için düzenlenen Konsere Doğru Etkinlikleri programı bu yıl da edebiyat eleştirmeni Asuman Kafaoğlu Büke danışmanlığında hazırlandı.

Farklı disiplinlerden katılım sağlayacak konuşmacılar şöyle: müzik yazarı ve öğretim görevlisi Evin İlyasoğlu, besteci Özkan Manav, besteci Zeynep Gedizlioğlu, piyanist ve orkestra şefi Can Okan, Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Levent Kavas, yazar ve edebiyat eleştirmeni Asuman Kafaoğlu – Büke, avukat, müzik yazarı ve İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu Üyesi Feyzi Erçin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Gözkân, gazeteci yazar Murat Yetkin, milli paralimpik atlet Öznur Alamur, Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Gözde Durmuş ile müzik yazarı ve İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu Üyesi Aydın Büke.

47. İstanbul Müzik Festivali biletleri, 16 Şubat Cumartesi günü saat 10.30’dan itibaren Biletix ve İKSV ana gişe üzerinden temin edilebilecek. Festival hakkında detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal