İstanbul Modern’de, Uluslararası Misafir Sanatçı Programı başlıyor

İstanbul Modern’de, Uluslararası Misafir Sanatçı Programı başlıyor

İstanbul Modern, uluslararası sanatçıları İstanbul’a davet ediyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle hayata geçirilen “Uluslararası Misafir Sanatçı Programı” farklı kentlerden güncel sanatçılar ile İstanbul’daki zanaatkârları Türkiye’de bir müze çatısı altında ilk kez buluşturuyor

İstanbul Modern, Türkiye’nin uluslararası tanıtımında fark yaratacak yeni bir proje başlatıyor. “Uluslararası Misafir Sanatçı Programı” kapsamında 10 sanatçı, tasarımcı ve mimar, İstanbul’da zanaatkârlarla buluşarak birlikte üretim yapacak.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı çerçevesinde desteklediği proje kapsamında her biri kendi üretim süreçlerinde zanaat ve gelenek konularına odaklanan isimler yer alacak.

İstanbul’un yenilikçi ve yaratıcı potansiyelinin küresel ölçekte tanıtımını ve görünürlüğünü arttırmayı amaçlayan programda misafir sanatçılar İstanbul’daki metal işleme, çini, seramik, halı, ahşap oyma, vitray ve ebru gibi geleneksel el sanatlarını sürdüren zanaat ustalarıyla bir araya gelerek güncel üretimler gerçekleştirecek.

Yapıtlar 2019’da İstanbul Modern’de sergilenecek

Program süresince üretilecek yapıtların 2019 yılı sonunda İstanbul Modern’de sergilenmesi planlanıyor. Bu süreçte sanatçılarla atölye çalışmaları düzenlenerek kamusal programların hazırlanması ve sergiye paralel eğitim atölyelerinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

İstanbul ve Türkiye’nin yaratıcılığını dünyaya tanıtmak

İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu, projenin İSTKA Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında 2015 yılında hayata geçirilen “Zanaattan Tasarıma” başlıklı projeden ilham alındığını belirtti.

Çalıkoğlu, “Uluslararası Misafir Sanatçı Programı, İstanbul ve ülkemizin yaratıcılığını dünyaya tanıtmak açısından son derece değerli bir proje. İSTKA ile işbirliğimizi bir adım ileriye taşıyarak uluslararası bir kimlik kazandırdığımız programla güncel müzecilik yaklaşımlarının rehberliğinde İstanbul’un geleneksel zanaatlarına ilişkin mirasın küresel ölçekte tanınırlığını arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal