İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 7.3 milyon liraya Okçuluk Müzesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 7.3 milyon liraya Okçuluk Müzesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yapımına başlanan Beyoğlu Okçuluk Müzesi için 7.3 milyon lira bütçe ayırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yapı İşleri Müdürlüğü’nün Beyoğlu Okçuluk Müzesi yaptırmak için 3 Aralık 2018’te açtığı ihale sonuçlandı ve çalışmalar başladı. İBB’nin yaklaşık maliyetini 8 milyon 394 bin lira olarak belirlediği müze inşaatı ihalesini, 7 milyon 373 bin 332 TL’lik teklifin sahibi Anka Mimarlık kazandı. Firmayla imzalanan sözleşmeye göre müze inşaatının 30 Temmuz 2019 tarihinde bitirilmesi gerekiyor.

Medeniyet seviyesi: Okçuluk

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, hazırlanan projeye göre kurulacak Beyoğlu Okçuluk Müzesi ile “Türk okçuluğunun önemli bir medeniyet seviyesi olduğu” hem kendimize hem dünyaya anlatılacak. Tematik bir kurgu içinde okçuluğa dair az bilinen konular açığa çıkarılacak. Sergiyi gezenlerin okçuluğu yeniden keşfetmesi sağlanacak.

‘Okçuluğun dini önemi’

Müzede dünya okçuluğu içinde Türk okçuluğunun yeri; tarih öncesi, antik dönem, Uzakdoğu, batı ve Orta Asya Türklerinden örnekler verilerek anlatılacak. Müzede ok yapımı bölümü de olacak. Müzede savaşlarda okçular, ok atma müsabakaları canlandırmalarla anlatılacak. Müzenin “Okçuluğun dini ve kültürel önemi” bölümü de yer alacak. Bu bölümde hadisler ve divan edebiyatından örnekler verilecek. Okmeydanı ve okçular Tekkesi bölümü de bulunacak. Müze için 2017 yılında açılan ihale ile 75 bin TL’ye fikir projesi hazırlatılmıştı. 2018 yılında da uygulama projesi için 430 bin liralık ihale düzenlenmişti.

İBB’nin 2018 için hazırladığı ama yayınlamadığı STK (Sivil Toplum Kuruluşu)-Okul-Yurt Faaliyeti Raporu’na göre İBB, Okçular Vakfı’na da bakım, onarım, tamirat, gezi ve proje desteği olarak 16.6 milyon TL’lik yardımda bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal