İsrail’deki Meteor Müzik Festivali’ne boykot büyüyor

İsrail’deki Meteor Müzik Festivali’ne boykot büyüyor

6 – 8 Eylül  tarihlerinde düzenlenecek olan Meteor Müzik Festivali’ne katılacak birçok sanatçı konserlerini iptal etti.

İsrail’in kuzeyindeki Yukarı Galilee Bölgesi’nde yer alan Lehavot Habashan Kibbutzu’da yapılacak festivale, ABD’li şarkıcı Lana Del Rey başta olmak üzere Henry Louver, Payton ve Wolfox,  İngiliz sanatçılar Shanthi Celeste ve Leon Vinhol, Güney Afrika’dan Black Motion müzik grubu ve İsveçli müzisyen Seinfeld katılmayacaklarını bildirdi. İsrail vatandaşı olan Filistinlilerin kurduğu Khalas ve Znobia müzik grupları da festivali boykot edeceklerini açıkladı.

“BDS Hareketi”nin (Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketi) çağrısıyla sanatçıların katılımlarını geri çektiği festival için BDS aktivisti  ve İngiliz rock grubu Pink Floyd’un solisti Roger Waters’da boykotu desteklediğini bildirdi.

“BDS Hareketi”nin “Filistin için İsrail’i Boykot Girişimi” çağrısıyla İsrail’in siyasi, ekonomik ve kültürel konularda boykot edilmesi hedefleniyor. İsrail’in büyük bir tehdit olarak algıladığı “BDS Hareketi” aktivistleri, “Yahudi düşmanlığı” gerekçesiyle sınır dışı ediliyor.  İsrail’e düzenlenen boykot girişimlerine yardımcı olan ve destek verenlere giriş vizesi verilmemesini kabul eden “boykot” yasası Mart 2017’de onaylandı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal