İsmail Soyberk hayatını kaybetti

İsmail Soyberk hayatını kaybetti

Bas gitarist İsmail Soyberk hayata veda etti.

Grup Evrim, Edip Akbayram ve Dostlar Orkestrası, Femonen’de bas gitar çalan Soyberk, Joan Baez’dan Sezen Aksu’ya, Erkan Oğur’dan Aziza Mustafa Zadeh’e birçok sanatçıyla çalıştı.

Soyberk’in ölümünün ardından sanatçıların da aralarında olduğu çok sayıda kullanıcı sosyal medyada duygularını paylaştı. Paylaşımlardan bazıları şöyle:

https://twitter.com/sehrazatmusic/status/1349284028441124866

İsmail Soyberk hakkında:

1954 yılında İstanbul`da doğdu.

Kocaeli Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Edip Akbayram ve Dostlar Orkestrası’nın kurucularından olan Soyberk, Joan Baez’dan Sezen Aksu’ya, Erkan Oğur’dan Aziza Mustafa Zadeh’e birçok sanatçıyla çalıştı.

Ortaokul ve liseden sınıf arkadaşı olan İlhan Sami Özulu ile birlikte Grup Evrim’i kurdu. 1978-1990 yıllarında faaliyet gösteren grupta İsmail Soyberk (bas gitar-vokal) İhsan Seyfi Özulu (keman-gitar-vokal), İlhan Sami Özulu (viola-gitar), Rahmi Akgün (davul) ve Hüseyin Haklı (akustik gitar-flüt) yer aldı.

80’li ve 90’lı yıllarda yüzlerce albümde stüdyo basçılığı yaptı. 2000’li yıllarda müzik sektörünün krize girmesi ile önemli ölçüde piyasa albümlerinden uzaklaştı.

2003 yılında caz rock füzyon müzik grubu Femonen’in kurulmasına öncülük etti. Gitarda Barış Bölükbaşı, syntesizerda Mert Topel ve davulda Bülent Ay’ın yer aldığı grup 2006 yılında “Fenomen” adlı ilk albümünü yayımladı.

Soyberk, uzun yıllar Ken Smith beş telli bas gitar kullandı, 2007 yılında ise Musicman beş telli bas gitara geçti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal