Işıl Özgentürk’ün ‘Batmanlı kadınlar’ yazısına soruşturma

Işıl Özgentürk’ün ‘Batmanlı kadınlar’ yazısına soruşturma

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk hakkında Batmanlı kadınlarla ilgili kaleme aldığı yazı nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk’ün Batman hakkında ifadelerin yer aldığı yazısına soruşturma başlatıldı.

Sabah‘tan Atakan Irmak’ın haberine göre, soruşturmayı Batman Başsavcılığı başlattı. Ancak Başsavcılık olay yeri İstanbul olduğu gerekçesiyle dosyayı ‘yetkisizlikle’ İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Batman’da Cumhuriyet gazetesine boykot

Batman’da Cumhuriyet gazetesine boykot başlatıldı. Esnaf Cumhuriyet gazetesini satmama kararı aldı.

Batman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu iftiranın sadece Batmanlılara değil tüm Türkiye’ye atıldığını dile getirdi. Abdülkadir Demir “Cumhuriyet gazetesi sadece Batman halkına değil, tüm Türkiye’ye hakaret etmiştir. Bölgeden ve tüm Türkiye’den tepki bekliyoruz. Bu olay Cumhuriyet gazetesinin köklerinin başka yerlerde olduğunu gösteriyor. İsmini anmayacağım bu kadının ve yazının takipçisi olacağız” dedi.

Ne olmuştu?

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk, ihraç edilen Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tecavüzüne uğramasının ardından intihar eden 18 yaşındaki İpek Er’den bahsettiği “Porno çukurunda debeleniyoruz” başlıklı köşe yazısında bir öğretmen dostunun “Buralarda kız çocuklarına hiç değer verilmez, babalar kız çocuklarını çocuktan saymaz, onlar okutulmazlar, mal gibi satılırlar. Mirastan onlara hiçbir pay düşmez. Herhangi bir beceri edinmeleri, yaşamlarını kendi ayakları üstünde sürdürmeleri için hiçbir yardım almazlar. Bu durumdaki genç kızların iki seçeneği vardır: Ya dağa çıkmak ya da kentlerinde görev yapan asker, bürokrat biriyle evlenerek kurtulmak. Bu nedenle pek çok genç kız umutsuzca kendini kandırır, evlilik hayalleri kurar ve ansızın bürokrat, asker bir başka bölgeye tayin olur gider. Çoğu bekâretini kaybetmiş genç kızlar için intihar, bir kurtuluş olur” yönündeki sözlerini aktarmıştı.

Yazı, sosyal medya gündemine oturmuş ve tepki toplamıştı.

Tepkilerin ardından Özgentürk, Facebook hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda ”Tamam anlaşıldı; Batman halkından özür diliyorum. Bölgede dolaşırken gördüğüm, duyduğum her şey yalanmış” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal