Isaac Asimov’un bilimkurgu serisi ‘Foundation’ dizi oluyor

Isaac Asimov’un bilimkurgu serisi ‘Foundation’ dizi oluyor

Bilimkurgu edebiyatının en önemli isimlerinden Isaac Asimov‘un ödüllü kitap serisi “Foundation” (Vakıf), dizi oluyor. Apple tarafından hazırlanan “Foundation” dizisi için hazırlıkların hız kazanmasıyla birlikte, dizinin oyuncu kadrosunda yer alacak isimler de belli olmaya başladı.

Apple, bugün yaptığı açıklamayla “Foundation” dizisinin başrollerini daha önce televizyon dünyasında kayda değer işlere imza atan Jared Harris ve Lee Pace‘in üstleneceğini duyurdu.

FilmLoverss‘ın Collider‘dan aktardığına göre, yıllar sonra ana üçlemeye katılan iki prequel ve iki devam kitabı ile birlikte toplam yedi kitaptan oluşan “Foundation” serisi; insanların Samanyolu boyunca farklı gezegenlere yayıldığı bir gelecekte geçiyor. Hikâyenin merkezinde ise matematiksel verileri kullanarak geleceği görme yeteneğine sahip bir tarihçi ve matematikçi olan Hari Seldon yer alıyor. Galaksinin dört bir köşesine saçılmış insanları bir arada tutan Galaktik İmparatorluk’un çökmek üzere olduğunu gören Seldon, insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak için zorlu bir yolculuğa atılıyor.

“Mad Men”, “Sherlock Holmes: A Game of Shadows” ve “The Curious Case of Benjamin Button” gibi dikkat çekici yapımlarda rol alan, bu yıl ise “Chernobyl” dizisindeki etkileyici performansı ile adından söz ettiren Jared Harris, Hari Seldon’a hayat verecek. “Pushing Daisies” ile çıkış yaptıktan sonra “Halt and Catch Fire” dizisiyle adından söz ettiren Lee Pace ise Galaktik İmparatorluk’un son imparatoru olan Brother Day’i canlandıracak.

Başta “Star Wars” olmak üzere birçok bilimkurgu filmine ve dizisine ilham kaynağı olan “Foundation”ı David S. Goyer ve Josh Friedman ikilisi televizyona uyarlıyor. “The Dark Knight”, “Man of Steel” ve “Batman v Superman” gibi DC uyarlamalarının senaristi olarak tanınan Davis S. Goyer, aynı zamanda “FlashForward”, “Da Vinci’s Demons” ve “Krypton” gibi dizilerin de yaratıcısı. Josh Friedman ise “Terminator: The Sarah Connor Chronicles” dizisinin yaratıcısı olarak adını duyurmuştu.

Apple’ın 1 Kasım’da açılacak dijital platformu Apple TV+ için hazırladığı en heyecan verici dizilerden biri olan “Foundation”ın yayın tarihi belirsizliğini koruyor. Ancak oyuncu kadrosunun yavaş yavaş şekillenmeye başlaması dizi için hazırlıkların hız kazandığını gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal