İran’dan Trump’a kültürel miras tepkisi: ‘İran kültür alanları insanlığa aittir’

İran’dan Trump’a kültürel miras tepkisi: ‘İran kültür alanları insanlığa aittir’

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘İran’a ait bazı kültür yapılarının da bulunduğu 52 hedef seçtikleri’ sözünü bugün de tekrarlamasının ardından başta İran halkı olmak üzere dünyadan tepkiler yükseldi.

İran Bahçeleri, Gülistan Sarayı, İmam Meydanı… İran’da yer alan ve UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş pek çok yerden sadece birkaçı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün ‘İran’a ait bazı kültür yapılarının da bulunduğu 52 hedef seçtiklerini’ söylemesinin ardından sosyal medyada tepkiler yükseldi.

Trump bugün de açıklamasını yineledi ve “Onların insanımızı öldürmelerine izin var, insanımıza işkence etmelerine ve sakatlamalarına izin var, yol kenarlarına bomba yerleştirip insanımızı öldürmelerine izin var da bizim onların kültürel sahalarına dokunmamıza mı izin yok. Bu böyle olmaz” dedi.

#IranianCulturalSites (İran’ın Kültürel Alanları) etiketiyle yapılan paylaşımlarda pek çok kişi İran’ın kültür mirasına ait yerlerin fotoğraflarını paylaştı. Başta İran halkı olmak üzere dünya çapından gelen tepkilerde; kimi Trump’a “sen kim olduğunu zannediyorsun” şeklinde seslendi kimisi de “İran kültür alanları tüm insanlığa aittir” dedi.

Gazeteci Negar Mortazavi paylaşımında “Trump onları imha ile tehdit ederken İranlılar Twitter’ı en sevdiği kültürel yerlerin fotoğraflarıyla dolduruyor. Söylediğim gibi, İran halkını size karşı yaşamın her kesiminden birleştirmenin en hızlı yolu kültürel miraslarını yok etmekle tehdit etmektir”

İran’da UNESCO Dünya Miras Listesine de girmiş bazı kültürel alanlar:

Ermeni Manastır yapıtları

Gülistan Sarayı

Günbed-i Kavus

İsfahan Mescid-i Cuma

İmam Meydanı, İsfahan

Pasargad

Persepolis

Erdebil’de Şeyh Safiyüddin Tekke ve Türbe Yapıtları

Şuşter Tarihi Su Sistemi

Sultaniye

Tebriz Tarihi Çarşı Külliyesi

Taht-ı Süleyman

Çoğa Zenbil

İran Bahçeleri

Sosyal medya üzerinden Trump’a gelen tepkilerden bazıları:

https://twitter.com/HannaLykke/status/1214059467400105984?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1214059467400105984&ref_url=http%3A%2F%2Fbianet.org%2Fbianet%2Fmilitarizm%2F218142-iran-halkindan-trump-a-kulturel-miras-tepkisi-sen-kim-oluyorsun

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar