İran’da Maedeh Hozhabri’nin tutuklanmasına karşı danslı protesto

İran’da Maedeh Hozhabri’nin tutuklanmasına karşı danslı protesto

İran’da kadınlar, 18 yaşındaki Maedeh Hozhabri’nin paylaştığı dans videoları nedeniyle tutuklanması sonrası protesto için sosyal medya hesaplarından benzer videolar paylaşmaya başladı.

Maedeh Hozhabri, yerli ve yabancı şarkılara eşlik ettiği dans videolarını Instagram hesabına yüklüyordu. Tutuklama sonrası devlet televizyonunda Maedeh’in itirafına ait olduğu belirtilen görüntüler de yayımlandı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, katı toplum kurallarının uygulandığı İran’da kadınların karşı cinsle dans etmesi yasaklanmış durumda. Aile içinde ise dans etmenin önünde bir yasak bulunmuyor.

Dans nedeniyle ilk tutuklama değil

Hossein Ronaghi isimli bir blogger tutuklamaya ilişkin paylaştığı mesajda şöyle dedi: “Dünyanın hangi yerinde, 17 ve 18 yaşında genç kızların mutlu bir şekilde dans ettikleri için tutuklandığını, çocuk tecavüzcüleri serbestçe gezerken onların ahlâksızlıkla suçlandığını söylerseniz, size gülerler. Çünkü onlara göre bu durum akıl almazdır!”

Bir Twitter kullanıcısı ise “Maedeh gibi genç kızları tutuklayarak mutluluğumuzu elimizden alamayacaklarını göstermek için ben de dans ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu İran’da dans nedeniyle yaşanan ilk tutuklama olayı değil.

Bu yılın başlarında Meşed kentinde 6 kişi Zumba dansı yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmştı.

2014 yılında 6 genç İranlı Pharrell Williams’in “Happy” (Mutlu) isimli şarkısına çektikleri amatör dans videosu nedeniyle yargılanmıştı. Gençlere verilen bir yıl hapis ve 91 kırbaç cezası ertelenmişti.

Güncelleme 9 Temmuz 15.00: 18 yaşındaki Maedeh Hozhabri kefaretle serbest bırakıldı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal