Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde video oyunu fetvası tartışma yarattı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde video oyunu fetvası tartışma yarattı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) bazı din adamlarının, PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUGB)  isimli video oyunu hakkında “haram” diyerek fetva çıkarması tartışmalara sebep oldu.

Fetva, toplumun farklı kesimlerinden tepki topladı. Bu durum, din adamlarının Iraklı Kürtler üzerindeki etkisinin azaldığının bir göstergesi olarak yorumlandı.

BBC Türkçe servisinin haberine göre, Güney Koreli bir şirketin hazırladığı video oyunu, bugün dünyanın en çok satan oyunları arasında yer alıyor. Dünya çapında yüz milyondan fazla kullanıcısı bulunan oyun, internet üzerindeki çok sayıda oyuncu ile eş zamanlı olarak oynanıyor. PUGB’de oyuncular, topluca bir adaya indirildikten sonra burada savaşarak hayatta kalmaya çalışıyor.

IKBY’de oyuna gösterilen ilgi artınca Süleymaniye’deki Fetva Komitesi oyunun haram olduğunu açıkladı. Kürdistan Alimler Birliği de, çok sayıda kişinin oyuna bağlılığından dolayı boşa zaman harcadığını ve boşa zaman kaybının Müslümanlıkta haram olduğunu belirtti. Din adamları ise evliliklerinin başarısızlıklarını eşlerinin oyuna olan bağlılıklarıyla ilişkilendiren kadınların medyada yer alan açıklamalarına dikkat çekti.

Ancak IKBY’deki bazı TV kanallarının konuştuğu video oyununun kadın kullanıcıları, fetvaya tepki gösterdi. Bazı din adamları da fetvayı “aşırı muhafazakâr” olmakla eleştirdi.

Örneğin Mele Saman Sangawi, fetvayı özel yaşama müdahale olarak yorumladı ve sosyal medyada Kürt gençlerine oyunu oynamaya devam etme çağrısı yaptı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Din İşleri Bakanlığı Sözcüsü Mariwan Nakşibendi ise bazı imamların fetvaya tepki olarak PUBG oynamaya karar verdiğini belirtti. Bazı oyun kullanıcıları da oyunu oynarken çektikleri videoları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

“Din konusunda değişim yaşanıyor”

BBC İzleme Servisi, fetvaya yönelik tepkilerin, din adamlarının bölgesel yönetimde hala yüksek statü sahibi olmalarıyla birlikte, imamların ve fetvaların etkisinin gücünün azaldığına dair bir işaret olduğu belirtiyor.

Servis, 1980’lerde ve 1990’larda din konusunda eleştirilerde bulunan en az yedi yazar ve siyasi eylemcinin suikasta uğradığını hatırlatıyor.

BBC İzleme Servisi, eski bir imam olan yazar Abdül Halik Maaruf’un İslam’ın kadına yönelik tutumunu eleştiren kitabı nedeniyle yerel din adamları tarafından kâfir ilan edilmesinden sonra, 1985’te Erbil’de öldürüldüğünü örnek gösterdi.

Servis, bugün ise birinin kafir ilan etmenin zor olduğunu, Kürt medyasında laiklik yanlısı siyasi eylemcilere ve LGBT bireylere, din adamlarıyla tartışabilmeleri için yer açıldığına vurgu yaptı.

Uzmanlar, toplumsal ve siyasi gelişmelerle yasal değişikliklerin, IKYB’de dine bakışı değiştirdiğini belirtti. Bununla birlikte yorumcular en büyük değişiminse internet ve sosyal medya sayesinde yaşandığına dikkat çekti.

Kanada’da yaşayan ve ilk Kürtçe internet gazetelerini kuran Iraklı Kürt gazeteci Goran Abdullah, BBC İzleme Servisi’ne şunları söyledi:

“İnternet, dinle ilgili kamuoyu tartışmaları için alan açmada büyük bir etki yarattı. Özellikle eleştirel görüşleri olan ve laikliği savunan Kürt yazar ve aktivistlerine alan açıldı.”

1990’larda radikal İslamcıların saldırılarında üç arkadaşını kaybettiğini belirten Abdullah, video oyunuyla ilgili tartışmanın Kürdistan’da yaşanan değişimi gösteren bir örnek oluşturduğunu, fetva karşıtı argümanların çok kısa sürede üretilip yaygınlaştırıldığını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal