İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yılı için anıt dikildi

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yılı için anıt dikildi

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yetmişinci yıl kutlamaları çerçevesinde, İspanyol sanatçı Cristobal Gabarron imzalı anıtın açılışı yapıldı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’e dikilen anıtın açılışını Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilci Federica Mogherini, Birleşmiş Milletler Brüksel Ofis Direktörü Barbara Pesce-Monteiro ve sanatçı Gabarron gerçekleştirdi.

Yaklaşık on beş bin parçadan oluşan yirmi dört ton ağırlığındaki anıtın yapımı iki yıl sürdü. Büyük boyutlu anıtın Avrupa Kurumları önüne yerleştirilmesi ise dört günde gerçekleşti.

Üzerinde aynalar olan küre şeklindeki anıtın dünyayı temsil ettiğini belirten Gabarron, küreyi çevreleyen yetmiş insan figürünün de yetmiş yılı işaret ettiğini söyledi. Gabarron figürleri; siyahi, beyaz, genç, yaşlı, zayıf, kilolu, kadın, erkek, ve engelli gibi çeşitli tasvirlerle hazırlayarak çok kültürlülüğü, çeşitliliği, tüm insanlığı ve dünyayı temsil eden bir eser yaptığını açıkladı.

Gabarron küreye yerleştirdiği aynalar ile kendimizi görebildiğimizi, bazı insanların uzun uzun bazı insanların birkaç saniye aynalara bakabildiğini söyleyerek sanatçıların bazı şeylerin beraber değiştirilebileceğini göstermek istediklerini vurguladı.

Anlaşılmayan konularda geri çekilmek yerine iletişim kurarak çözüm sağlanabileceği mesajını veren Gabarron, insanlara dokunarak çatışmaların önüne geçilebileceğini ifade etti.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından 1948 Haziran’ında hazırlanmış birkaç değişikliğin ardından 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Paris oturumunda kabul edilmişti. Bildiri otuz madde içeriyor.

 

Kaynak: euronews

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal