Independent Türkçe yayın hayatına başladı

Independent Türkçe yayın hayatına başladı

İngiltere merkezli saygın medya kuruluşlarından The Independent gazetesinin Türkçe yayın yapacak olan haber sitesi bugün erişime açıldı.

Girişim, Rus işadamı Alexander Lebedev’in sahibi olduğu Independent Digital News & Media Limited (İDML) ile Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) bünyesinde bulunan Media Arabia arasında imzalanan lisans anlaşması çerçevesinde gerçekleşti.

Independent Türkçe haber sitesinin tüm haklarına sahip olan Media Arabia, internet kullanıcılarına “Sizin Dilinizden Konuşuyor” sloganı ile ulaşacaklarını ve habercilikte “doğru, özgün, saygın” kriterlerini benimsediklerini açıkladı.

SRMG Yönetim Kurulu Başkanı Abdulrahman bin İbrahim Rwaita, The Independent Türkçe’nin yayın hayatına başlama sebeplerini açıklarken Türkçe konuşan geniş bir kitleye ulaşmayı arzu ettiklerini belirterek “Bu projeyi, The Independent ile yaptığımız medya anlaşmasının ikinci aşaması olarak başlatmış bulunuyoruz” dedi. Abdulrahman bin İbrahim Rwaita, sözlerini şöyle sürdürdü:

Independent Türkçe sitesinin, farklı ve son derece profesyonelce hazırlanmış içeriğe ulaşmak isteyen ve Türkçe konuşan geniş bir kitleye hitap edeceğine inanıyor, sitenin bölgemizdeki medya ve içerik endüstrisini zenginleştirmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Independent Türkçe’nin genel yayın yönetmenliği görevini gazeteci, televizyon programı yapımcısı, akademisyen ve danışman Nevzat Çiçek yürütecek. Çiçek, “Doğru, Özgün ve Saygın… Independent Türkçe sizin dilinizden konuşuyor” başlıklı yazısında “İdeolojik, tetikçi veya birilerine yaranmak için habercilik yapanlardan olmayacağız. Yanlışımız olursa özür dilemesini bileceğiz. En uygun yerde söz hakkı vermekten çekinmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

SRMG tarafından yapılan açıklamaya göre, Independent Türkçe’nin Genel Koordinatörlüğünü ise gazetecilik, araştırma ve televizyon programı yapımcılığı gibi alanlarda derin tecrübeye sahip olan Muhammed Zahid Gül yapacak. Gül, hem Türk hem de Arap siyaset çevrelerinde saygın bilgi birikimiyle tanınıyor.

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) ile The Independent arasında yapılan anlaşma kapsamında, Türkçe’nin yanı sıra Arapça, Urduca ve Farsça dillerinde de haber siteleri açılacağını 2018’de duyurmuştu.

Dört dil arasında yayına başlayan ilk proje, The Independent Arapça olmuştu.

Ocak ayında test yayınlarına başlayan The Independent Türkçe ve diğer dillerdeki siteler, aynı zamanda haber uygulamaları ve sosyal medya hesapları üzerinden de takip edilebilecek.

 

Kaynak: Gazete Duvar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal