İmamoğlu’ndan ‘sanatçı dalkavukluk yapmaz’ diyen Erdoğan’a: Sanatçılar dünden daha cesur olacak

İmamoğlu’ndan ‘sanatçı dalkavukluk yapmaz’ diyen Erdoğan’a: Sanatçılar dünden daha cesur olacak

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra YSK’nin kararıyla mazbatası geri alınan Ekrem İmamoğlu, kampanyasına bağış yaptığı için hedef gösterilen ve ardından bıçaklanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “manevi kızı” olarak tanınan Göknur Damat’ı ziyaret etti. İmamoğlu, ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarda, Erdoğan’ın, “her şey çok güzel olacak” diyerek kendisine desteğini gösteren sanatçılara yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Meydan’ında düzenlenen “Geleneksel Beyoğlu İftarı” programına katılmış ve seçimlerin yenilenmesi kararının ardından devam eden tartışmalarda sanatçıların tehdit edildiğini belirterek, “Sanatçı, sanatıyla konuşur, dalkavukluk yapmaz” demişti. Erdoğan’ın açıklamalarından kaydedilenler şöyle:

“Sinema dünyası ile ilgili olarak bize kadar, kimse bir yasal düzenleme yapmadığı halde, bu yasal düzenlemeyi yapıp, ondan sonra bir taraftan bize teşekküre geleceksin, arkadan da bunlarla beraber şakşakçılık yapacaksınız. Bunu ne ile ifade edeceğiz, ne ile izah edeceğiz? Sanatçılarımız arasına da nifak tohumu ekip sanatçılarımıza tehdit salladılar. Sanatçı, sanatıyla konuşur, dalkavukluk yapmaz.”

“Gezi zamanı, Atatürk Kültür Mezkezi’nin gövdesine bunlar hangi pankartları astılar? Bize yakışmayan. Gezi döneminde oraya dünyada ne kadar meşhur aşırı uç varsa onların pankartını astılar, ancak biz o pankartları söküp attık.”

“Türkiye’nin ve İstanbul’un ihtiyacı, geçmişte bu Taksim’de sergilenen bu vandallık değil, burada olduğu gibi her inançtan insanın aynı sofra etrafında buluşabilmesini sağlayan dostluk iklimidir.”

“Ya bu statları biz yaptık, biz. Bunlar yanlış yolda. Ama biz düzelteceğiz. Hepsi kayda giriyor. Bunlar o kadar şirazeden çıktı ki, şimdi statların tribünlerine pankartlar asıp, FETÖ’nün uşaklarının sloganlarını yazıyorlar.”

“Sandıktan korkan siyasetçilerin olduğu tek yer bizim memleketimizdir. Hâlbuki bir yerde seçim yapılıyorsa, gerektiğinde yenileniyorsa orada demokrasi işliyor demektir.”

‘Sanatçılar dünden daha cesur olacak”

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan’ın, kendisine destek veren sanatçılara yönelik sözlerine tepki göstererek şunları söyledi:

“Sanatçı destek oluyor. “Her şey çok güzel olacak” diyor. Bunun dalkavuklukla ne alakası var. Şimdi eski sayfaları mı çevirelim? Bu olmaz. Çok yazık. Siyaset adına koca koca insanlar kötü laflar söylememeli. Bakın Türkiye demokrasi sorunu yaşanıyor. Kazanılmış bir seçim başka bir boyuta taşındı. Sanatçılar dünden daha cesur olacak. Kimse kimsenin sesini kısamaz, sanatçıları tehdit ederek.”

‘Gerçek sanatçı baskılara boyun eğmez’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, İmamoğlu’na desteğini gösteren sanatçılara yönelik Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Sanatçının görevi sadece sanatını icra etmek değildir! Gerçek sanatçı; güce bağlılık göstermez, baskılara boyun eğmez, saraya soytarılık yapmaz, haksızlığa karşı daima hakkını arayandan yana tavır alır… Demokrasi için mücadele etmekten ve konuşmaktan da asla vazgeçmez!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal