İlyas Salman’dan açlık grevi açıklaması: O kahramanların ellerinden öpüyorum

İlyas Salman’dan açlık grevi açıklaması: O kahramanların ellerinden öpüyorum

Sanatçı İlyas Salman, açlık grevleri hakkında konuştu. Açlık grevindeki binlerce kişiye acımadığını söyleyen Salman, “O kahramanların ellerinden, gözlerinden öpüyorum. Umarım sağlıklarına bir şey olmadan başarırlar” dedi.

ANF’den Rojda Oğuz’a konuşan sanatçı, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle açlık grevine giren binlerce tutsak hakkında şu yorumda bulundu:

“Haklı olarak bedenlerini açlığa yatırdılar, ben sonuna kadar destekliyorum. İlk fırsatta da gidip onları ziyaret edeceğim. Umut aşılamak adına göreceğim onları. Umarım sağlıklarına bir şey olmadan kazanımlarını sağlarlar. Çünkü hak verilmez, alınır. Bugün AKP iktidarı Kürtlere ‘gelin uzlaşalım’ diyebilir. Hayır, hesaplaşmadan uzlaşma olmaz. Sen hangi istemle açlık grevine girdiyse onu karşılayacaksın ondan sonra ‘gelin uzlaşalım’ diyeceksin.”

Salman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra YSK’nin kararıyla mazbatası geri alınan ve 23 Haziran’da yenilenecek olan seçime hazırlanan Ekrem İmamoğlu’nun “sanatçı susmayacak” çağrısını da şöyle değerlendirdi:

“Avaz avaz ses çıkarmanın, haykırmanın zamanıdır. Kavganın zamanıdır. Kavga derken, yumruklu, silahlı kavgadan söz etmiyorum. Düşüncelerin açıkça ilan edildiği, muhalefetin özgürce ayağa kalktığı, gürlediği zaman olmalı. Dünyada hiçbir şey saklanan düşünce kadar pis kokamaz. Para bile saklandığında pis kokar ama düşünce kadar kötü değildir kokusu. Saklanan düşüncenin kimseye bir faydası yoktur. Mezara götürülen düşüncenin ya da bilginin kimseye bir faydası yoktur. Her zaman açık ve net olmak zorundayız. Düşüncemizi ensemizin arkasına değil, masanın ortasına koymalıyız. Seçimler için de yardımcı olacağız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal