İlk botanik bahçesi olan Antalya EXPO, düğün salonu olarak kullanılıyor

İlk botanik bahçesi olan Antalya EXPO, düğün salonu olarak kullanılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Nisan 2016 yılında resmi törenle açılışı yapılan, Antalya’nın Aksu ilçesinde bin 121 dekarlık arazide yer alan Türkiye’nin ilk botanik bahçesi EXPO 2016’nın düğün salonu olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Duruma tepki gösteren Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Özge Köksal, “Antalyamız da ülkemiz de EXPO da bunu hak etmiyor” dedi.

1 milyar 720 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanlığının himayesinde olan EXPO 2016 Antalya Ajansı’nı ve organizasyonunu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yönetiyordu.

Sözcü’den İsmail Akın’ın haberine göre, EXPO’nun uzun bir zamandır atıl bir vaziyette olduğunu belirten Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Özge Köksal, bunu faal hale getirmek adına da birçok girişimde bulunulduğunu fakat başarılı olunamadığını söyledi. Köksal, şöyle konuştu:

“Bu alanın düğün salonu olarak kullanılması doğru bir karar değil. Kent dinamikleriyle birlikte tartışılıp, EXPO alanının bütünlüğünü kapsayan bir proje geliştirilmeli. Günü kurtarmak adına sadece basit yöntemlerle projeler üretilmemeli. EXPO’ya çok ciddi yatırımlar yapılmış, yani hepimizin cebinden çıkan ciddi paralarla hayata geçirilmiştir. Parçalı, parçacı yöntemlerle çözüm alınamaz. Bunlar gelip geçici yöntemler.”

Antalya’nın da Türkiye’nin de EXPO’nun da bu tür bir işletmeyi hak etmediğinin altını çizen Köksal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kent dinamikleri, yöneticiler, idareciler bir araya gelip ortak bir çalışma yapıp projeler üretmeli. Tabi atıl durması da hoş değil. Bir şeyler yapılması gerekiyor ama bunlar değil. İşletme maliyetleri çok yüksek bir alan. Bunun bilincindeyiz. Bunları kurtarabilmek adına bu tür şeyler yapılıyor. EXPO alanına bütün bakmak gerekiyor.”

‘Bu yatırımı düğün salonuna dönüştürmek vicdana sığmaz’

EXPO’nun daha farklı organizasyonlarda kullanılması gerektiğini savunan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer de şaşkınlık içerisinde olduğunu ifade ederek, EXPO için ciddi yatırımlar yapıldığını hatırlattı. Özer, “Böyle basit organizasyonların yerine bir üniversiteye kampüs yapılabilir. Ya da kongre merkezleri, ARGE merkezi yapılabilir. Böyle bir yatırımı düğün salonuna dönüştürmek akla, mantığa, vicdana sığmaz. Bu çok çirkin bir olaydır. Büyük düşünmek gerekiyor” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal