İlber Ortaylı’dan Galata Kulesi’ndeki tahribata tepki: ‘Çok vandalcaydı manzara’

İlber Ortaylı’dan Galata Kulesi’ndeki tahribata tepki: ‘Çok vandalcaydı manzara’

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, İBB’den alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine geçirilen Galata Kulesi’nde ‘restorasyon’ adı altında yürütülen çalışmalar sırasında hiltiyle yapılan ve tahribat yaratan işlem hakkında “Çok vandalcaydı manzara” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Galata Kulesi’ndeki ‘restorasyon’ çalışmalarını tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, mimar ve restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve akademisyen Dr. Sercan Sağlam’a sordu. Ortaylı, “Çok vandalcaydı manzara” derken, Ahunbay “Tarihi eserlere çok hassas yaklaşmak gerekiyor. Çünkü onlar geri getirilemeyecek değerlerdir” ifadelerini kullandı. Sağlam ise “Oluşacak titreşimler, orijinal yapıya kuvvetle muhtemel zarar verir” dedi.

Ortaylı konuyu şöyle değerlendirdi: “Kontrol yok. Birine bir yeri terk ettiğin zaman sayımı yapılmıyor, inşaat kontrol edilmiyor. Müteahhit de kendi kolayını yapıyor. İki metre yer kazanmak için orayı kazıyor. Çok vandalcaydı manzara. Biz orada ne yapıldığını bilmiyoruz ki. Avrupa’da böyle şeyler şehrin dikkatine, onayına sunulur. Burada öyle bir şey yok. Birileri karar veriyor, bir şeyler yapıyorlar. Anıtlar Kurulu’nun verdiği karar bile tatbik edilirken doğru dürüst bir kontrol yok o bakımdan bu kontrole alışmak zorundayız. Çünkü bunlar çok nadir eserler, başka binaya benzemez.”

164 yıl sonra İBB’nin elinden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Galata Kulesi’ndeki restorasyon skandalı büyük tepki getirdi. Sosyal medyadan paylaşılan görüntülerde kulenin duvarlarının tahrip edildiği görüldü. İBB restorasyonun tüm sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal