II. Abdülhamid’in tahtı satıldı, tartışması başladı: ‘Saraydan çıkmışsa el konulmalı’

II. Abdülhamid’in tahtı satıldı, tartışması başladı: ‘Saraydan çıkmışsa el konulmalı’

İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda satışa çıkarılan eserler arasında II. Abdülhamid dönemine ait olduğu iddia edilen taht da yer aldı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi, antikacı Nilgün Şensoy, koleksiyonunda yer alan tahtı yurtdışına çıkarılmaması şartıyla 100 bin TL’ye sattı. Uzmanlar, 100 bin TL’ye satılan tahtın saraydan çıkmışsa müzeye kazandırılması gerektiğini belirtiyor

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre, II. Abdülhamid’in 1909 yılında 31 Mart Vakası’ndan sonra tahttan indirilmesi üzerine Yıldız Sarayı halk tarafından yağmalanmış ve kısmen yakılmıştı. Yıldız Sarayı’nın eşyaları bu yağmalama nedeniyle uzun yıllar müzayedelerde satışa çıktı. İstanbul’daki Sanat ve Antika Fuarı’nda satılan II. Abdülhamid dönemine ait olduğu iddia edilen tahtın da benzer bir nedenle müzayedeye düştüğü ileri sürülüyor.

‘Dedem mezattan almış’

Koleksiyonundaki orijinal olduğu iddia edilen tahtı yurtdışına çıkarılmaması şartıyla 100 bin TL’ye Maxam Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Karakeçili’ye satan Nilgün Şensoy, şunları söyledi:

“Öncelikle Abdülhamid’in tahtı değil. Kendisine Ermeni ustalar Hapet ve Nezeren kardeşler tarafından yapılarak saraya hediye edilmiş bir taht. Her padişah tahttan indirildikten sonra eşyaları mezatta satılırmış. Dedem mezattan satın almış. Annem modern bir evde oturuyordu, bu tahtı tavan arasında saklıyordu. Ben geleneksel Türkiye sanatı üzerine eğitim aldım ve meraklı olduğum için bu esere sahip çıktım. Müzeye kayıtlı koleksiyonerim. Ancak bu eser kullanım eşyası olduğu için koleksiyona kaydetmedim. Sağlık sorunlarım nedeniyle artık bakamayacağıma inandığım için satışa çıkardım. Benim sevdiğim gibi seven biri alsın istedim. Yurtdışına çıksın istemedim. İki Katarlı iş insanı ‘Ne istersen verelim bize sat’ dedi ama vermedim. Tahtın, Yıldız Sarayı’na ait olduğuna dair herhangi bir işaret yok ama koltuğun arkasında Ermeni ustaların isimleri var. Bu ustalar Abdülhamid döneminde saraya çalışan ustalar zaten. Tahtı alan kişinin de esere benim gibi bakmasını istedim.”

‘Saraydan çıkmışsa bu esere el konulmalı’

Eski Yıldız Sarayı Müze Müdürü Sabahattin Türkoğlu, söz konusu eserin Yıldız Sarayı’na ait olup olmadığının şüpheli olduğunu belirterek, “Sarayın kumaşları özel dokumadır. Mavi ve üzeri sarı yaldızlı yıldız işlidir. Bu müzayede ile ilgili bakanlık temsilcisinin gerçekten saraydan çıkmışsa bu esere el koyması ve müzeye kazandırması gerekirdi” diye konuştu.

UNESCO Türkiye Milli Komitesi üyesi Nezih Başgelen ise, Abdülhamid gibi tarihte önemli bir isme ait olan eserin müzayedede satılmasını garip karşıladığını ifade ederek, “Müze komisyon oluşturup esere değer tespiti yapıp satın alabilirdi. Eseri elinde bulunduran kişilerin de bu eseri nasıl temin ettiklerini araştırmak gerekir. Çünkü Yıldız Sarayı yağmalanmış bir saraydır. Birçok eserin daha önce de müzayedede satıldığını biliyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal