İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmesi planlanan Kürtçe oyun yasaklandı

İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmesi planlanan Kürtçe oyun yasaklandı

Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenecek olan Kürtçe tiyatro oyununu, gösterime saatler kala yasakladı.

İBB Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda ilk defa oynanması planlanan Kürtçe tiyatro oyununa gösterime saatler kala yasak geldi.

Polisler, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından hazırlanan yasakla ilgili tebligatı imzalaması için oyunculara verdi ancak oyuncular imza atmayı reddetti.

Konuyla ilgili bilgi veren tiyatro oyuncusu Rugeş Kırıcı, polislerin kaymakamlık tebligatını göstererek oyunu yasaklattığını doğruladı.

Rugeş Kırıcı, söz konusu tebligatta, “tiyatro oyunu kamu güvenliğini riske atmaktadır” ifadesinin yer aldığını söyledi.

İBB yetkililer ise, kararın kaymakamlık tarafından verildiğini aktardı.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) Dario Fo’nun oyunu “Bêrû” (Yüzsüz) ile Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyordu.

Dilawer Zeraq’ın Kürtçe’ye çevirdiği, Nazmi Karaman’ın yönetip Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Rewşan Apaydın ve Cihat Ekinci’nin rol aldığı bu oyun ile Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde bilinen ilk Kürtçe oyun sahnelenmiş olacaktı.

 

Kaynak: K24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal